"על מועצת הביטחון לתמוך בהסכם"

לאחר שארה"ב ורוסיה הודיעו על גיבוש הסכם לפיו יושמד הנשק הכימי הנמצא בידי סוריה, שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון התייחסה להסכם ואמרה שכדי לקדם את התהליך מועצת הביטחון צריכה לקבל החלטה שתחייב את סוריה לתהליך. "אני קוראת למועצת הביטחון למלא את אחריותה בגיבוש מהיר של הצעת החלטה"

אשטון. רוצה מוערבות של מועצת הביטחון (AP)

שעות ספורות לאחר הודעת ארה"ב ורוסיה על הסכם להשמדת הנשק הכימי הנמצא בידי סוריה, נציגי האו"ם הודיעו כי סוריה תצטרף בעוד כחודש לאמנה הבינלאומית נגד נשק כימי. לאחר החתימה על ההסכם, שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון אמרה הלילה (ש') כי היא מברכת על ההסכם ואף קראה למועצת הביטחון לקבל החלטה מחייבת בנושא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהודעת שפרסם הערב (ש') האו"ם נכתב כי הארגון קיבל את כל המסמכים הדרושים כדי לצרף את סוריה לאמנה לאי הפצת נשק כימי בחודש הבא. "האמנה תיכנס לתוקפה לגבי הרפובליקה הסורית ערבית ביום ה-30 למועד שבו הפקידה את מסמכי ההצטרפות - ב-14 באוקטובר".

באירופה בירכו והבטיחו סיוע בתהליך פירוק תוכנית הנשק הכימי של סוריה. "הצדדים מחויבים להשלמת הפרטים של ההסכם וכתיבת טיוטת החלטה להנהלת מועצת הארגון למניעת הפצת נשק כימי בימים הקרובים", כתבה שרת החוץ של האיחוד האירופי אשטון בהצהרה שפרסמה. "זה יקבע תהליכים מפורטים של השמדת החומרים וחיסול תוכנית הנשק הכימי הסורית" והוסיפה: "אני קוראת למועצת הביטחון למלא את אחריותה בגיבוש מהיר של הצעת החלטה שתעניק סמכות נוספת לתהליך כולו".

עוד הודיעה אשטון כי היא מצטרפת לארה"ב ולרוסיה בדרישתן כי סוריה תספק גישה חופשית שתאפשר לפקח על כל האתרים הכימיים במדינה. לבסוף, בירכה אשטון על הצהרת המחויבות של המשטר הסורי בנוגע להצטרפותו לאמנה למניעת הפצת נשק גרעיני. 

אובמה: "צעד חשוב ומוחשי"

מוקדם יותר בירך נשיא ארה"ב ברק אובמה על הסיכום שהושג עם רוסיה לגבי פירוק ארסנל הנשק הכימי של משטר אסד. אובמה אמר כי זה "צעד חשוב ומוחשי" בדרך למטרה הסופית של חיסול מאגרי הנשק הכימי, אבל הזהיר כי ארה"ב נשארת מוכנה לפעול אם המסלול הדיפלומטי יכשל.

אובמה ציין כי ההסכם עם רוסיה נותן סיכוי להשמדתם של כלי נשק, שבעיני ארה"ב ובעיני יותר מ-30 ממשלות, נעשה בהם שימוש על ידי כוחות אסד על מנת להרוג יותר מ-1,400 בני אדם במתקפה בפרברי דמשק בחודש שעבר.

"אני מברך על ההתקדמות שהושגה בינינו לבין הרוסים בשיחות בז'נבה, שמייצגת צעד חשוב לעבר המטרה של סילוק מאגר הנשק הכימי של סוריה תחת פיקוח בינלאומי, כך שהם יושמדו לבסוף", אמר אובמה.

עוד הוסיף נשיא ארה"ב כי "קווי המסגרת שעליהם הוסכם נותנים הזדמנות להשמדת הנשק הכימי הסורי בצורה שקופה שיכולה למגר את האיום שכלי נשק אלה מציבים לא רק לעם הסורי, אלא גם לאזור ועולם".

אובמה הדגיש כי ארצו תמשיך לעבוד יחד עם רוסיה, בריטניה, צרפת, האו"ם ואחרים כדי "להבטיח שהתהליך הזה יהיה ניתן לאישור וכי יהיו השלכות במקרה שאסד לא יעמוד בהתחייבויות שנקבעו".

המורדים מתנגדים לעסקה

את מסיבת העיתונאים בה הודיעו קרי ולברוב, שרי החוץ של ארה"ב ורוסיה בהתאמה, על ההסכ,ם התקשורת הסורית העבירה בשידור חי. דבר זה שעשוי להעיד על תמיכה סורית בעסקה. מנגד, המורדים בסוריה דחו את היוזמה הרוסית-אמריקנית. "היוזמה לא תפתור את המשבר", אמר סאלם אידריס, מפקד צבא סוריה החופשית. "אנחנו לא מכירים ביוזמה הזו, ולדעתנו הרוסים והמשטר הסורי מבזבזים זמן ומרוויחים זמן למשטר הפושע בדמשק".

לדברי אידריס, העסקה תאפשר לאסד לחמוק מעונש על המתקפה הכימית ב-21 באוגוסט. הוא טען עוד כי אסד החל להזיז נשק כימי ללבנון ועירק, כדי להימנע מבדיקה מצד האו"ם. "אל תטעו - בוצע פשע נגד האנושות, ואין שום אזכור ביוזמה ללקיחת אחריות. רוסיה היא שותפה של המשטר הרצחני. באזורים בהם אנו שולטים אין נשק כימי. אם פקחים יגיעו, נאפשר להם להגיע לשטחנו. אנחנו מוכנים".

בכיר נוסף, קאסים סעד-א-דין, סתר את דברי אידריס ואמר כי לא יאפשר לפקחים החיצוניים להגיע לשטחי המורדים: "תנו ליוזמה של קרי ולברוב ללכת לגיהנום, אנחנו נדחה אותה. אנו לא נגן על הפקחים או נאפשר להם להיכנס לסוריה".

 

המגעים להסכם על פירוק הנשק הכימי - הסיקור המלא:

נחתם הסכם להשמדת הנשק הכימי

קרי ולברוב: השיחות היו מועילות

קרי לאסד: "מילים אינן מספיקות"

דיווח: צבא סוריה מפזר את מאגרי הנשק הכימי ברחבי המדינה

סוריה אישרה: חתמנו רשמית על האמנה למניעת הפצת נשק כימי

אסד מציב תנאים לישראל וארה"ב