שטפונות קטלניים בקולורדו: 4 נהרגו, 172 טרם אותרו

ערים רבות במדינת קולורדו שבארה"ב הוצפו, בשטפונות הגדולים ביותר שנרשמו במדינה ב-40 השנים האחרונות. ארבעה בני אדם נהרגו ומאות עדיין לא יצרו קשר עם משפחותיהם. אלפי תושבים חולצו על ידי מסוקים וכלי רכב של המשמר הלואמי, ובמדינה הוכרז מצב חירום

הגשמים העזים שירדו במדינת קולורדו שבארה"ב גרמו לשטפונות הגדולים ביותר שידעה המדינה. ארבעה בני אדם נהרגו ומאות נוספים טרם אותרו על ידי הרשויות או על ידי קרובי משפחותיהם. במדינה הוכרז "מצב אסון", ומיליוני דולרים הוקצו לטובת מאמצי החילוץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השטפונות החלו ביום רביעי בלילה, לאחר שסופות פגעו במרכזים העירוניים הגדולים ביותר - דנבר, קולורדו ספרינגס, פורט קולינס ובולדר. הגשם ירד מההרים המוצפים ונשפך לקניונים, ומשם עברו המים לאזורים המיושבים ופגעו בתשתיות ובכבישים. בחלק מהיישובים בקולורדו המים הגיעו לגובה המותניים, ונרשמו קרוב ל-40 סנטימטרים של מים.

כוחות המשמר הלאומי בארה"ב חילצו אלפי תושבים על ידי מסוקים ומשאיות צבאיות. לאחר שניצלו הפוגה קלה בגשמים ונכנסו לעיר המוצפת ליונס, הם חילצו למעלה מ-2000 תושבים כשהם עוברים מדלת לדלת. "האנשים לא באים לבד, אלא עם מזוודות ופריטים חשובים, בעלי חיים וחפצים נוספים", אמר סקיי רובינסון, דובר המשמר הלאומי של קולורדו. העיר ליונס נותקה למעשה, כאשר הכביש המחבר הוצף ולתושבים לא היה חשמל ומים במשך 48 שעות.

השטפונות בקולורדו (רויטרס)

"הסופה הגדולה ביותר בהיסטוריה של המדינה"

לפחות ארבעה אנשים נהרגו עד כה בשטפונות: זוג שעצר את מכוניתו צפונית לבולדר נשטף וטבע למוות, וגופותיהם נמצאו לאחר כיממה. אדם נוסף נהרג ככל הנראה מקריסת בניין בעיירה ג'יימסטאון, ואדם נוסף טבע בקולורדו ספרינגס. מאות עדיין לא אותרו, לאחר שהרשויות וקרובי משפחה לא הצליחו ליצור עמם קשר. במחוז בולדר מדגישים כי הם טרם הוגדרו כ"נעדרים במצב סיכון".

מושל המדינה ג'ון היקנלופר הכריז על מצב אסון ב-14 מחוזות. היקנלופר הדגיש כי מאמצי הפינוי הם בעדיפות העליונה, וייעץ לתושבים להתרחק מהפסולת ומהנהרות המוצפים באדמה. "זו חייבת להיות הסופה הגדולה ביותר שאני יכול לדמיין בהיסטוריה של המדינה". לאור הכרזתו, 6 מילוני דולרים הוקצו למימון מאמצי השיקום. הנשיא אובמה אישר את בקשת מחוז קולורדו לסיוע בזמן חירום והקצאת כספים.

במדינת ניו מקסיקו השכנה השטפונות גרמו לפינוי של מאות תושבים, והוכרז מצב אסון על מנת להקצות כספים למאמצי הסיוע. קהילות רבות נותקו ממאגרי המים, ואזורים רבים הוצפו במים חומים. אלו השטפונות הגדולים ביותר שידעה המדינה מאז שנת 1976, אז נהרגו 150 איש בשטפונות בבולדר.