ארה"ב ורוסיה גיבשו הסכם להשמדת הנשק הכימי בסוריה

אחרי משא ומתן מרתוני בז'נבה, הכריזו ג'ון קרי וסרגיי לברוב על מתווה מוסכם להשמדת הנשק הכימי שבידי משטר אסד. על פי ההסכם, סוריה תציג בתוך שבוע לרוסים ולאמריקנים את כל הנשק הכימי שברשותה, ותוך חודש וחצי יגיעו פקחים למדינה לקראת השמדת המאגרים - עד אמצע 2014

עוד התקדמות דיפלומטית שמרחיקה תקיפה בסוריה: רוסיה וארה"ב הכריזו היום (שבת) כי הגיעו להסכם שיקבע את המסגרת ואת לוח הזמנים להשמדת ארסנל הנשק הכימי שנמצא בידי משטר אסד. תאריך היעד: המחצית הראשונה של שנת 2014. "אנחנו מצפים לשיתוף פעולה מלא של אנשי אסד", אמר מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קרי ושר החוץ הרוסי סרגיי לברוב הציגו אחר הצהריים את ההסכם במסיבת עיתונאים שקיימו בשוויץ. על פי המתווה שגובש, סוריה תצטרך להעביר בתוך שבוע רשימה מלאה המפרטת את כל הנשק הכימי שנמצא ברשותה, כשבשלב השני - יגיעו פקחים לאתרים שבהם הנשק מאוכסן.

על פי לוח הזמנים שהציגו השניים, על הפקחים להגיע לסוריה לא יאוחר מחודש נובמבר הקרוב. עד אז סוריה גם אמורה להפסיק את ייצור הנשק הכימי ולא לאפשר לאנשי המשטר לעבוד עם ציוד המשמש להובלת או אכסון של נשק הכימי.

עשרות אתרים בכל רחבי המדינה (המכון למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומי הרצליה)

"רוסיה וארה"ב יכולות להשיג תוצאות בפתרון הבעיות החשובות ביותר"

במסיבת העיתונאים, שהתקיימה בעקבות השגת ההסכם, אמר קרי כי "אם סוריה לא תשתף פעולה עם התכנית, היא תתמודד עם השלכות חמורות כמו סנקציות או תקיפהבהתאם לסעיף 7 באמנת האו"ם". קרי הדגיש שנשיא ארה"ב אובמה שומר לעצמו את זכות הפעולה הצבאית בסוריה. "יישום המסגרת להסכם מציג דרך קשה לפנינו", ציין קרי. "ההסכם דורש מעורבות וערנות מצד הקהילה הבינלאומית ואחריות מצד משטרו של אסד".

שר החוץ הרוסי לברוב אמר כי בהסכם "לא מצויינת אפשרות השימוש בכוח, ולא מוגדרות סנקציות אוטומטיות", שבמקרה שבו סוריה לא תשתף פעולה. "ההסכם מוכיח שכשיש רצון, רוסיה וארה"ב יכולות להשיג תוצאות בפתרון הבעיות החשובות ביותר, כולל הנשק להשמדה המונית", הוסיף לברוב. "ההסכם יאפשר להימנע מהתרחיש הצבאי, שיהיה קטסטרופלי לאזור בפרט וליחסים הבין-לאומיים בכלל".

יעמוד בתנאים? נשיא סוריה אסד (חדשות 2)

ההסכם יובא לאישור מועצת הביטחון

במהלך המפגשים בין הצוותים האמריקניים והרוסים, הם הצליבו מידע מודיעיני על הנשק הכימי שבידי סוריה והסיקו מהי כמות הנשק הכימי שנמצא בידי משטר אסד כעת. כצעד בונה אמון ראשון, שני הצדדים מצפים שרשימת הנשק הכימי, שתוצג על ידי משטר אסד בשבוע הבא, תהיה תואמת למידע המודיעיני שנמצא בידי רוסיה וארה"ב.

שני הצדדים מצפים להעביר הצעת החלטה משותפת למועצת הביטחון של האו"ם. עם התמיכה הרוסית בהסכם, שני הצדדים בטוחים שמועצת הביטחון תאשר את ההסכם פה אחד. לאחר האישור הצפוי, גם נציגים מחברות נוספות במועצת הביטחון יהיו חלק מצוות הפקחים.

מקורות במחלקת המדינה של ארה"ב אמרו כי על פי הנתונים שיש בידי ארה"ב, בסוריה יש 1,000 טונות של נשק כימי המאוחסנים ב-45 אתרים ברחבי המדינה. על פי ההסכם, המטרה היא שבאמצע שנת 2014 כל הנשק הכימי של סוריה יושמד או יועבר למדינה מוסכמת. עם זאת, מומחים טוענים כי הסרת מאות טונות של נשק כימי מסוריה, ממתקנים סודיים שונים ומרוחקים, תעמיד קשיים טכניים רבים.

המורדים מתנגדים: "אסד מרוויח זמן" (רויטרס)

המורדים מתנגדים לעסקה

התקשורת בסוריה העבירה בשידור חי את מסיבת העיתונאים של קרי ולברוב, דבר שעשוי להעיד על תמיכה סורית בעסקה. מנגד, המורדים בסוריה דחו את היוזמה הרוסית-אמריקנית. "היוזמה לא תפתור את המשבר", אמר סאלם אידריס, מפקד צבא סוריה החופשית. "אנחנו לא מכירים ביוזמה הזו, ולדעתנו הרוסים והמשטר הסורי מבזבזים זמן ומרוויחים זמן למשטר הפושע בדמשק".

לדברי אידריס, העסקה תאפשר לאסד לחמוק מעונש על המתקפה הכימית ב-21 באוגוסט. הוא טען עוד כי אסד החל להזיז נשק כימי ללבנון ועירק, כדי להימנע מבדיקה מצד האו"ם. "אל תטעו - בוצע פשע נגד האנושות, ואין שום אזכור ביוזמה ללקיחת אחריות. רוסיה היא שותפה של המשטר הרצחני. באזורים בהם אנו שולטים אין נשק כימי. אם פקחים יגיעו, נאפשר להם להגיע לשטחנו. אנחנו מוכנים".

בכיר נוסף, קאסים סעד-א-דין, סתר את דברי אידריס ואמר כי לא יאפשר לפקחים החיצוניים להגיע לשטחי המורדים: "תנו ליוזמה של קרי ולברוב ללכת לגיהנום, אנחנו נדחה אותה. אנו לא נגן על הפקחים או נאפשר להם להיכנס לסוריה".

המגעים להסכם על פירוק הנשק הכימי - הסיקור המלא:

קרי ולברוב: השיחות היו מועילות

קרי לאסד: "מילים אינן מספיקות"

דיווח: צבא סוריה מפזר את מאגרי הנשק הכימי ברחבי המדינה

סוריה אישרה: חתמנו רשמית על האמנה למניעת הפצת נשק כימי

אסד מציב תנאים לישראל וארה"ב