פולין: שיפצו המטבח - והרסו מחבוא מתקופת השואה

מאז חורבן יהדות פולין במלחמת העולם השנייה, מנסים הפולנים לשמר את זכרם של היהודים שנרצחו, שהיוו עד המלחמה 10% מאזרחי המדינה. אבל כנראה שלא כולם לוקחים חלק בשימור: בני זוג מוורשה הרסו מסתור של יהודים שהוכרז אתר מורשת לאומית מכיוון שרצו לשפץ את המטבח שלהם

המסתור שנהרס בוורשה (AP)

זוג פולנים הרסו חדר בו התחבאה משפחה יהודית בימי מלחמת העולם השנייה בזמן ששיפצו את ביתם. בית המשפט בוורשה הרשיע אותם בהרס אתר היסטורי שיש לשמרו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הזוג הואשם לאחר שהרשויות בעיר גילו בשנה שעברה כי הם הרסו את החדר הקטן, שהוסלק באחד מקירות הבית, כדי לבנות מטבח בתוך הדירה הקטנה. בני הזוג הודו באשמה במסגרת עסקת טיעון.

במהלך מלחמת העולם השנייה ליאון ג'ולסון התחבא בתא הקטן ביחד עם משפחתו מתחילת האקציות בפולין, ב-1942, ועד שהכוחות הסובייטים שיחררו את פולין מהכיבוש הגרמני בספטמבר 1944. המשפחה שרדה את השואה, וב-1999 המקום בו התחבאו הוגדר כאתר היסטורי.

פולין נכבשה על ידי גרמניה בספטמבר 1939 במהלך שפתח את חזית אירופה במלחמת העולם השנייה. במהלך המלחמה הושמדו 3 מיליון מתוך 3.3 מיליון היהודים שהתגוררו בפולין ערב המלחמה, ומתוך סך כל 30 מיליון אזרחי פולין. כמעט כל ניצולי השואה עזבו את פולין לאחר המלחמה, רובם המוחלט לישראל ולארה"ב.