דיווח: מגעים לקיום פגישה בין נשיא ארה"ב אובמה לנשיא אירן רוחאני

היחסים בין ארה"ב לאירן על סף שינוי דרמטי? עיתון ה"לוס אנג'לס טיימס" האמריקני מדווח כי לאחר חילופי מסרים חיוביים בין וושינגטון לטהרן כחלק מהרצון לשפר את היחסים בין ארה"ב לאירן, מתקיימים מגעים לפגישה בין אובמה לרוחאני בשולי עצרת האו"ם בסוף החודש

רוחאני ואובמה. בקרוב הפגישה? (AP)

עידן חדש ביחסים? על רקע הכוונה לנהל שיחות בנושא הגרעין האירני, בימים האחרונים מתקיימים מגעים לפגישה תקדימית בין נשיא ארה"ב ברק אובמה לנשיאה החדש של אירן, חסן רוחאני - כך דיווח העיתון "לוס אנג'לס טיימס".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לאחרונה דווח כי התקיימה חלופת מסרים בין הבית הלבן בוושינגטון ללשכת הנשיא רוחאני בטהרן - זאת מתוך תקווה בארה"ב כי עלייתו לשלטון של רוחאני הנחשב למתון ביחס לקודמו מחמוד אחמדינג'אד, תביא לשיפור ביחסים בין המדינות ואולי אף להסדרה של נושא פרויקט הגרעין האירני.

לאור המסרים ההדדיים, דיווח העיתון כי ייתכן שאובמה ורוחאני ייפגשו זה עם זה בשולי כינוס העצרת הכללית של האו"ם ב-24 בספטמבר בניו יורק. שתי הממשלות שלחו בשבועות האחרונים מסרים פייסניים על מנת לנסות ולשפר את היחסים ביניהן.

אמש דווח כי ממשל אובמה אף הורה להקל כמה מהסנקציות המוטלות על הרפובליקה האיסלמית ויאפשר קיום קשרים הומניטריים מוגבלים בין המדינות.

"התפתחויות מדאיגות בתוכנית הגרעין האירנית"

הכור הגרעיני באראק (AP)
המגעים לפגישה בין אובמה לרוחאני עליהם דווח בעיתון האמריקני באים דווקא על רקע מה שכינו אמש גורמים בארה"ב "התפתחויות מדאיגות" בתוכנית הגרעין האירנית. עם זאת, הבהיר שגריר ארה"ב בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, ג'וזף מקמנוס, כי וושינגטון מוכנה לפעול בשיתוף פעולה עם הממשל האירני החדש במטרה "להגיע לפתרון דיפלומטי שייתן מענה מלא לחששות של הקהילה הבינלאומית בנוגע לתכנית הגרעין".

"אנו מקווים שממשל רוחאני יעמוד בהבטחות שלו לשקיפות ולשיתוף פעולה וינקוט בצעדים קונקרטיים כבר במהלך החודשים הקרובים", אמר מקמנוס בפגישה של 35 המדינות החברות בסבא"א.

"אנו מודעים לכך שאנו ניצבים בזמן ייחודי וקוראים לאירן לנקוט בצעדים הכרחיים על מנת להפיג את חששות הקהילה הבינלאומית", אמר מקמנוס. לדבריו, אירן ממשיכה להרחיב את העשרת האורניום על ידי התקנת צנטריפוגות מתקדמות חדשות. מקמנוס כינה את הצעדים הללו "הסלמה מדאיגה של פעילות שהיא כבר כעת אסורה".

הוא הוסיף כי אירן מתקדמת גם בבניית הכור לייצור פלוטוניום באראק, כולל התקנתו במקומו ופתיחה בהליכים ראשונים של הפקת דלק. "כל אלה הן התפתחויות מדאיגות", אמר.