ארדואן: "אסד גונב זמן והוא יבצע עוד מעשי טבח"

ראש ממשלת טורקיה ארדואן מזהיר מפני מעשי טבח נוספים מצדו של אסד: "הוא רק גונב זמן לטבח חדש. אנחנו בספק שהוא יעמוד בהתחייבות שלו להעביר את הנשק הכימי", אמר ארדואן בנאום באיסטנבול."משטרו של אסד לא עמד באף אחת מההתחייבויות שלו", הוסיף. גם נשיא טורקיה עבדללה גול הביע חשש כי מדובר בטקטיקה לדחיית המתקפה

ארדואן נגד אסד: "גונב זמן" (AP)

האם ההסכמה הסורית למסירת הנשק הכימי לפיקוח היא תרגיל? ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, טוען שהוא מאמין שמנהיג סוריה בשאר אסד "גונב זמן כדי לבצע מעשי טבח נוספים" עם ההבטחות למסירת הנשק הכימי שבידיו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש ממשלת טורקיה אמר שהוא בספק אם אסד ימלא את חלקו ויעביר כמתחייב את מאגרי הנשק הכימי לידיים בינלאומיו. ארדואן אמר בנאום שנשא בעיר איסטנבול, כי אסד גונב זמן כדי לבצע עוד טבח. "משטרו של אסד לא עמד באף אחת מההתחייבויות שלו, הוא רק גונב זמן לטבח חדש וממשיך לעשות את זה". "אנחנו בספק אם הוא יעמוד בהתחייבויות שלו בנושא הנשק הכימי", הבהיר ארדואן.

נשיא טורקיה עבדללה גול הודיע אמש שאנקרה מברכת על ההצעה הרוסית להעברת הנשק הכימי לידיים בין לאומיות, אבל הוסיף כי הוא חושש שמדובר בטקטיקה שתדחה את סיום המשבר בסוריה. גול אמר שההצעה עצמה היא התפתחות חשובה.

ייתכן כי ארדואן, שמתמודד בימים האחרונים עם הפגנות מבית, מנסה להסיט את האש למחוזות האחרים. העימותים האלימים בטורקיה נמשכים כבר שלושה לילות ברציפות. באיסטנבול, באנקרה ובהאטאי יצאו המפגינים, המתנגדים לשלטון ארדואן, ויידו אבנים לעבר כוחות הביטחון, שהשיבו בזרנוקי מים ובירי גז מדמיע.

שר החוץ הצרפתי לורן פביוס אמר מוקדם יותר היום (ה') בריאיון לרדיו הצרפתי כי דוח פקחי האו"ם על הנשק הכימי צפוי להתפרסם ביום שני הקרוב והוא "יקבע כי היה טבח כימי בסוריה". בתוך כך, מדווח המגזין "פוריין פוליסי" כי פקחי פקחי האו"ם אספו ראיות רבות המצביעות על כך שמשטר אסד השתמש בנשק כימי נגד אזרחים. דיפלומט בכיר אמר לעיתון כי הדוח ייזהר מלהאשים במפורש את משטר אסד במתקפה הכימית ב-21 באוגוסט בפרברי דמשק. עם זאת, על פי הראיות המוצגות בו, לא יישאר מקום רב לספק לגבי זהותו של האחראי לתקיפה.