הצעת הפשרה הרוסית: הדיון באו"ם הסתיים ללא תוצאות, קרי ולברוב ייפגשו בז'נבה

חמש המעצמות לא הצליחו להגיע להסכמה בדיון במועצת הביטחון בדבר הצעת הפשרה הרוסית לסוגיית הנשק הכימי בסוריה. מזכיר המדינה ג'ון קרי צפוי להיוועד היום עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב בז'נבה לצורך גיבוש פתרון דיפלומטי למשבר

הדיון שקיימו הלילה (ד') שגרירי חמשת המעצמות הגדולות במועצת הביטחון באו"ם, בו נבחנה הצעתה של רוסיה להצבת פיקוח בינלאומי על הנשק הכימי בסוריה - הסתיים ללא תוצאות. בין השגרירים חלה אי הסכמה בשל סירובה של רוסיה לקבל את הצעת צרפת להטיל סנקציות על דמשק - אם לא תעמוד בהתחייבותה למסירת הנשק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתוך כך, מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי צפוי להיפגש היום בז'נבה עם מקבילו הרוסי סרגיי לברוב, בכדי לגבש מתווה לפתרון דיפלומטי למשבר הנוכחי בסוריה. השניים צפויים לדון בהצעת הפשרה הרוסית לפי יועבר הנשק הכימי שברשות הסורים לפיקוח בינלאומי ואף יוצא משטחה, זאת במקום תקיפה אמריקנית אפשרית.

סוכנות הידיעות "רויטרס" דיווחה כי השניים שוחחו בטלפון לקראת סבב השיחות הצפוי להסתיים בתוך יומיים-שלושה. בנוסף לפגישתו עם לברוב, צפוי קרי להיוועד בנושא גם עם שליח האו"ם והליגה הערבית בסוריה לאחדר ברהימי.

נתניהו: "המסר בסוריה ייקלט היטב באירן"

אתמול העביר ראש הממשלה נתניהו מסר חד של חוסר אמון כלפי וושינגטון, בעקבות הוויתור האמריקני על פעולה צבאית. ראש הממשלה אמר שוב, כי בנושא הגרעין של טהרן - ישראל יכולה לסמוך רק על עצמה. "זהו פשע חמור נגד האנושות", אמר נתניהו בטקס סיום קורס חובלים בחיפה. "צריך להבטיח שהמשטר הסורי יפורק מן הנשק הכימי והעולם צריך לוודא שמי שמשתמש בנשק להשמדה המונית - משלם על כך מחיר. המסר שהתקבל בסוריה ייקלט היטב באירן".

"בימים אלה", ציין, "תקף אולי יותר מתמיד הכלל שמנחה אותי בעיקר פעולתי כראש ממשלה ועליו אני מקפיד מאוד - אם אין אני לי - מי לי. אם אין אנו לנו - מי לנו".

בכיר ישראלי: "כישלון דיפלומטי בסוריה יעודד האירנים לדהור לגרעין"

במקביל, אמר בכיר ישראלי כי משמעות האיתות הישראלי לוושינגטון היא ש"כישלון דיפלומטי בסוריה ללא תגובה צבאית יעודד את האירנים להמשיך ולדהור לעבר השגת נשק גרעיני, ואף עשוי לדחוף את ישראל בעל כורחה לפעולה צבאית עצמאית".

הבכיר הוסיף, כי אם אכן יתממש התסריט, "עלולה ארצות הברית להיגרר למערכה נרחבת הרבה יותר במזרח התיכון". מדבריו ניתן להבין כי כדי שתימנע תקיפה באירן, על הקונגרס לאשר אפשרות של פעולה צבאית בסוריה כדי שזו לא תתממש, תאיים על הצדדים ותביא למימוש הפתרון הדיפלומטי - דבר שעשוי להוות תקדים לנושא האירני.