הצעת הפשרה הרוסית: הדיון באו"ם הסתיים ללא תוצאות

נציגי חמש המעצמות נפגשו אמש לדון במתווה שעשוי להוביל לפירוקו של משטר אסד מהנשק הכימי שברשותו. אי-ההסכמה נעוצה בעובדה שרוסיה מסרבת לקבל את הנוסח שהציעה צרפת, הכולל סנקציות נגד סוריה, אם זו לא תעמוד בהתחייבויותיה

נציגי חמש המעצמות ערכו אמש (ד') דיון מיוחד במועצת הביטחון של האו''ם, שבו נבחנה הצעתה של רוסיה לפיקוח בינלאומי על הנשק הכימי בסוריה. עד כה, אי-ההסכמה נעוצה בעובדה שרוסיה מסרבת לקבל את הנוסח הצרפתי, שכולל אולטימטום וסנקציות - אם דמשק לא תעמוד בהתחייבויותיה. כצפוי, הדיון הסתיים ללא תוצאות משמעותיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מוקדם יותר אתמול העביר ראש הממשלה נתניהו מסר חד של חוסר אמון כלפי וושינגטון, בעקבות הוויתור האמריקני על פעולה צבאית. ראש הממשלה אמר שוב, כי בנושא הגרעין של טהרן - ישראל יכולה לסמוך רק על עצמה. "זהו פשע חמור נגד האנושות", אמר נתניהו בטקס סיום קורס חובלים בחיפה. "צריך להבטיח שהמשטר הסורי יפורק מן הנשק הכימי והעולם צריך לוודא שמי שמשתמש בנשק להשמדה המונית - משלם על כך מחיר. המסר שהתקבל בסוריה ייקלט היטב באירן".

"בימים אלה", ציין, "תקף אולי יותר מתמיד הכלל שמנחה אותי בעיקר פעולתי כראש ממשלה ועליו אני מקפיד מאוד - אם אין אני לי - מי לי. אם אין אנו לנו - מי לנו".

בכיר ישראלי: "כישלון דיפלומטי בסוריה יעודד האירנים לדהור לגרעין"

במקביל, אמר בכיר ישראלי כי משמעות האיתות הישראלי לוושינגטון היא ש"כישלון דיפלומטי בסוריה ללא תגובה צבאית יעודד את האירנים להמשיך ולדהור לעבר השגת נשק גרעיני, ואף עשוי לדחוף את ישראל בעל כורחה לפעולה צבאית עצמאית".

הבכיר הוסיף, כי אם אכן יתממש התסריט, "עלולה ארצות הברית להיגרר למערכה נרחבת הרבה יותר במזרח התיכון". מדבריו ניתן להבין כי כדי שתימנע תקיפה באירן, על הקונגרס לאשר אפשרות של פעולה צבאית בסוריה כדי שזו לא תתממש, תאיים על הצדדים ותביא למימוש הפתרון הדיפלומטי - דבר שעשוי להוות תקדים לנושא האירני.