מכון מחקר אמריקני: "כור פלוטוניום בקוריאה הצפונית שב לפעול"

קוריאה הצפונית סגרה את כור הפלוטוניום בניוגנבון לפני שש שנים, אך מכון מחקר אמריקני טוען כי הכור שב לפעולה. לדברי המכון, צילומי לוויין הראו עשן מיתמר מהמתחם - דבר המעיד על חום שנובע מהכור ומפעיל את מערכת הטורבינות. לפני מספר חודשים הודיעה קוריאה הצפונית על כוונתה להפעיל את הכור מחדש

הכור הגרעיני הופעל מחדש? אילוסטרציה (AP)

קוריאה הצפונית מגבירה את הפעילות הגרעיני? מכון מחקר אמריקני מדווח כי יש עדויות לכך שקוריאה הצפונית הפעילה מחדש כור פלוטוניום, שנסגר בשנת 2007. לדברי המכון, המהלך יכול להגביר את החששות הבינ"ל מתכנית הגרעין של צפון קוריאה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הכור בניונגבון, שעוצמתו חמישה מגה-וואט, נסגר ב-2007 במסגרת הסכם לפירוק מנשק גרעיני. קוריאה הצפונית הודיעה בחודש אפריל השנה כי היא מתכוונת להפעיל מחדש את הכור.

ללא גישה למתקן החשאי, יהיה קשה לקבוע בוודאות שהכור מתפקד שוב, אך מכון המחקר ליחסי ארה"ב-קוריאה באוניברסיטת "ג'ונס הופקינס" טוען כי בצילומי לווין מה-31 באוגוסט, נראה עשן לבן מיתמר מבניין בו נמצאים גנרטורים וטורבינות, המונעים על ידי חום שמקורו בכור. הדוח המלא צפוי להתפרסם בהמשך היום, אך הממצא המדאיג הועבר עוד בטרם הפרסום לסוכנות הידיעות AP.