רוסיה: "לא נעביר טילי S-300 לאירן"

דוברו של הנשיא הרוסי ולדימין פוטין, אמר כי האחרון לא הורה לבצע עסקת נשק עם הרפובליקה האסלאמית. מוקדם יותר דווח כי ממשל פוטין הציע להעביר למשטר החדש באירן את הטילים המתקדמים

"לא ניתנה כל הוראה בנושא". S-300 (AP)

הרוסים נסוגים מהחלטתם? דוברו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר הערב (ד') בתדרוך עיתונאים כי לא ניתנה כל הוראה להעביר טילי S-300 לידיה של הרפובליקה האסלאמית. דבריו צוטטו בסוכנות הידיעות הרוסית RIA נובוסטי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח מוקדם יותר היום בעיתון הרוסי "קומרסאנט", הציע ממשל פוטין להעביר למשטר החדש של הנשיא חסן רוחאני באירן טילי S-300 מתקדמים ואף סיוע בבניית כור גרעיני חדש בבושהר.

עוד צוין, כי הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין הורה לנסח טיוטות הסכמים מול השלטונות באירן לצורך תיאום מהלכי הסיוע ומימושם בהמשך. מחרתיים ייפגש פוטין לראשונה עם מקבילו האירני, הנשיא חסן רוחאני, והשניים ידונו במתווה הסיוע שמציעה רוסיה לאירן.

מקור המקורב לקרמלין דיווח כי רוסיה מעוניינת לספק לאירן חמש סוללות של מערכת טילי S-300 להגנה מפני מטוסים בשווי כולל של 800 מיליון דולר. העסקה בין המדינות נחתמה כבר לפני 6 שנים, אולם עקב איסור של מועצת הביטחון של האו"ם מספטמבר 2010 על העברת נשק מתקדם לשלטונות אירן - היא הוקפאה.

בישראל ובמערב הביעו בעבר דאגה ממעבר של סוללות אלה לאירן, שעשויות להיות יעילות בסיכול מתקפה אווירית עתידית על מתקני הגרעין במדינה. ואם זה לא מספיק - אז רוסיה צפויה לדון עם האירנים בפגישה שתיערך מחרתיים בבישקק שבקירגיזסטן גם על סיוע בבניית כור גרעיני חדש בבושהר.

ההודעה הזו מגיעה יממה לאחר שהנשיא האירני רוחאני הצהיר, כך על פי דיווח הסוכנות ידיעות אירנית, כי אין בכוונתו לוותר על "קמצוץ" מתוכנית הגרעין של אירן.