ארה"ב: "התפתחויות מדאיגות בתכנית הגרעין האירנית"

שגריר ארצות הברית בסוכנות לאנרגיה אטומית מזהיר כי אירן ממשיכה להאיץ את העשרת האורניום ומתקדמת בבניית הכור לייצור פלוטוניום בארק ואמר כי מדובר ב"הסלמה של פעילות אסורה והתפתחות מדאיגה". השגריר קרא לנשיא רוחאני לנקוט בחודשים הקרובים בצעדים קונקרטיים על מנת להפיג את החשש של הקהילה הבינלאומית

הכור הגרעיני בארק (AP)

מחריפים את הטון? בארצות הברית אומרים היום (ד') כי בתקופה האחרונה חלו "התפתחויות מדאיגות" בתכנית הגרעין האירנית. הדברים נאמרו על רקע הניסיונות לגרום לדמשק לוותר על מאגר הנשק הכימי שברשותה. בכיר ישראלי מזהיר הערב כי כישלון דיפלומטי בסוריה, שלא ילווה בפעולה צבאית, יעודד את האירנים להאיץ את תכנית הגרעין ועלול לדחוף את ישראל לפעולה עצמאית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שגריר ארצות הברית בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, ג'וזף מקמנוס, הבהיר כי וושינגטון מוכנה לפעול בשיתוף פעולה עם הממשל האירני החדש, במטרה "להגיע לפתרון דיפלומטי שייתן מענה מלא לחששות של הקהילה הבינלאומית בנוגע לתכנית הגרעין".

"אנו מקווים שממשל רוחאני יעמוד בהבטחות שלו לשקיפות ולשיתוף פעולה וינקוט בצעדים קונקרטיים כבר במהלך החודשים הקרובים", אמר מקמנוס בפגישה של 35 המדינות החברות בסבא"א.

"אנו מודעים לכך שאנו ניצבים בזמן ייחודי וקוראים לאירן לנקוט בצעדים הכרחיים על מנת להפיג את חששות הקהילה הבינלאומית", אמר מקמנוס. לדבריו, אירן ממשיכה להרחיב את העשרת האורניום על ידי התקנת צנטריפוגות מתקדמות חדשות. מקמנוס כינה את הצעדים הללו "הסלמה מדאיגה של פעילות שהיא כבר כעת אסורה".

הוא הוסיף כי אירן מתקדמת גם בבניית הכור לייצור פלוטוניום בארק, כולל התקנתו במקומו ופתיחה בהליכים ראשונים של הפקת דלק. "כל אלה הן התפתחויות מדאיגות", אמר.