הוגשה הצעה רוסית לפיקוח על הנשק הכימי בסוריה

רוסיה הגישה לארה"ב יוזמה מטעמה לפיקוח על מאגרי הנשק הכימי בסוריה. פרטי היוזמה, שנוסחה בשיתוף פעולה עם ארה"ב, יידונו מחר בפגישתם של מזכיר המדינה האמריקני קרי ושר החוץ הרוסי לברוב. במקביל, רוסיה טוענת: "מתקפה תהיה פשע כלפי העם הסורי"

מה תכלול היוזמה הרוסית? לברוב ואסד (רויטרס)

רוסיה מסרה לארה"ב תוכנית משלה לפיקוח בינלאומי על הנשק הכימי בסוריה - כך מדווחות מספר סוכנויות ידיעות ברוסיה. לפי הדיווח, בכוונת רוסיה לדון ביוזמה מטעמה מחר בפגישה שתיערך מחר בז'נבה בין מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי לשר החוץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"העברנו לאמריקנים תכנית, ואנחנו מצפים לדיון בה", צוטט מקור במשלחת הרוסית לשיחות בז'נבה. המקור לא ציין את פרטי התכנית.
מקור נוסף המקורב לשיחות אמר לסוכנות הידיעות הרוסית איטר-טאס כי הפגישות בז'נבה יכולות להימשך מספר ימים.

"נראה שהפגישה צפוייה להתחיל בחמישי ולהסתיים בשישי, למרות שאין לפסול את האפשרות שהיא תימשך עד יום שבת", אמר המקור מז'נבה. "זו תהיה פגישה הדדית, ואין כרגע תכנית לערב את האו"ם בכך".

קרי אמר אתמול כי לברוב צפוי להציג בפניו את התכנית הרוסית להעברת מאגרי הנשק הכימי לפיקוח בינ"ל. כמו כן אמר אתמול לברוב כי
"רוסיה עובדת על תוכנית יעילה ומוסדרת להצבת הנשק הבינלאומי של סוריה תחת פיקוח בינלאומי". בתדרוך שהעביר לעיתונאים, הוסיף שר החוץ הרוסי כי התוכנית נכתבה מתוך שיתוף פעולה עם גורמים אמריקניים.

הפרלמנט הרוסי - הדומה - הוסיף וקרא היום לארה"ב לא לתקוף בסוריה, מכיוון שהדבר יהווה "פשע נגד העם הסורי". לדברי הודעת הדומה, מתקפות אוויר בסוריה "יובילו למותם של אזרחים רבים, הרס נוסף של תשתיות חשובות וקטסטרופה בלתי-הפיכה".

בהצהרה, שאושרה פה אחד, נטען כי "פעולות מסוג זה יכולות להיחשב להפרה בוטה של החוק הבינ"ל". כמו כן נמתחה ביקורת על החלטת הקונגרס האמריקני למנוע ממחוקקים רוסים לבקר בוושינגטון כדי לדון בסוריה: "החלטה זו עשוייה להטיל בספק את האינטראקציה על הנושאים החשובים בין ארה"ב לרוסיה".