דיווח: "ארה"ב שיתפה את ישראל במידע מודיעיני"

ה"גרדיאן" הבריטי מדווח כי ארצות הברית העבירה לישראל מידע מודיעיני מסווג, שכלל גם פרטים אישיים של אזרחים אמריקנים. לפי המסמך, שהעביר המדליף אדוארד סנואודן, בשנת 2009 סיכמו ישראל וארה"ב על העברת המידע ללא כל הגבלות חוקיות על השימוש הישראלי במידע

חלקו מידע עם ישראל? NSA (AP)

האם ישראל בדרכה להיות מוקד שערוריית הפרטיות החדשה בארצות הברית? העיתון הבריטי "גרדיאן" מדווח כי הסוכנות לביטחון לאומי בארצות הברית (NSA) חולקת מידע מודיעיני רגיש עם סוכנויות המודיעין של ישראל. על פי הדיווח, הסוכנות - שעמדה בלב פרשת הציתותים שחשף אדוארד סנואודן - מעבירה מידע שכולל בין היתר פרטים אישיים על אזרחים אמריקנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אדוארד סנואודן (AP)
המדליף אדוארד סנואודן הוא שעומד גם מאחורי חשיפת המסמך הנוכחי, המפרט את ההסכם בין סוכנויות המודיעין האמריקניות והישראליות. על פי מסמך ההבנות, שנחתם במרס 2009, ישראל וארצות הברית סיכמו על העברת פרטי תקשורת שיורטו לגורמי מודיעין בישראל. פרטי התקשורת כוללים הודעות דואר אלקטרוני ושיחות טלפון של אזרחים אמריקנים. עם חשיפת פרשת הציתותים, הבטיח ממשל אובמה כי הוא מפעיל אמצעי ביטחון מחמירים שנועדו להגן על פרטיותם של אזרחי ארצות הברית - אך המסמך שמציג העיתון סותר הבטחות אלה.

מסמך ההבנות, שאורכו חמישה עמודים ומכונה "הסכם בין סוכנויות המודיעין של ישראל וארצות הברית הנוגע להגנה על אישים אמריקנים", מדגיש שוב ושוב את זכותם החוקתית של אזרחי ארצות הברית לפרטיות ומדגיש כי על המודיעין הישראלי לכבד זכויות אלה. עם זאת, במסמך נכתב כי ישראל זכאית לקבל לידיה "סיגינט גולמי" - מודיעין אותות. במסמך נכתב כי "הסיגינט כולל תכתובות שלא צומצמו ולא הוערכו, תשדורות פקס, תמלילים, שעתוקים, טלקס, וכן מודיעין כתוב וקולי".

המסמך שנחשף בגרדיאן (גרדיאן)

על פי ההסכם, המודיעין שנחלק בין הסוכנויות השונות לא יסונן מראש על ידי אנליסטים מהסוכנות לביטחון לאומי על מנת להסיר תקשורת אמריקנית. על אף שהמסמך מציין במפורש כי על ישראל לטפל בחומר המודיעיני בהתאם לחוק האמריקני, חוקים אלו אינם מגובים על ידי התחייבויות חוקיות במסמך.

"הסכם זה לא נועד ליצור כל זכויות שניתן לאכוף חוקית ולא יתפרש כהסכם בינלאומי או ככלי מחייב מבחינת החוק הבינלאומי", נכתב במסמך. דובר של ה-NSA לא הכחיש כי מידע אישי על אזרחים אמריקנים נכלל במודיעין שהועבר לישראל. עם זאת, הסוכנות התעקשה כי המודיעין המשותף עומד בכל הכללים המסדירים פרטיות. "כל מידע אודות אזרחי אמריקנים שהושג בעקבות מעקב של הסוכנות, מטופל תחת נהלים שנועדו להגן על הפרטיות", אמר הדובר.

מסמך ההבנות שנחשף (גרדיאן)

מסמך ההבנות, שפורסם במלואו בגרדיאן, מאפשר לישראל לשמור "כל קובץ המכיל פרטים אודות זהותם של אזרחים אמריקנים" לתקופה של עד שנה. ההסכם דורש רק שישראל תתייעץ עם איש קשר מיוחד של הסוכנות האמריקנית במקרה שמידע כזה יימצא.