ארה"ב זוכרת: 12 שנים לאסון התאומים

על רקע השיחות על מתקפה במזרח התיכון, ארצות הברית מציינת היום 12 שנים לפיגועי הטרור של 11 בספטמבר. טקסי הזיכרון נערכו ב"גראונד זירו", סמוך למקום שבו ניצבו מגדלי התאומים. טקסי זיכרון נוספים התקיימו גם בוושינגטון הבירה ובזירת התרסקות המטוס בפנסילבניה

"מתפללים שיהיה לנו את האומץ להמשיך". בני (AP)

ברחבי ארצות הברית מציינים היום (ד') את יום השנה לאסון התאומים - היום ששינה את הדרך שבה ארצות הברית ומנהיגיה רואים את העולם. הנשיא אובמה ורעייתו, יחד עם סגנו ג'ו ביידן וגנרל מרטין דמפסי הרכינו את ראשם בדקת דומייה שפתחה את טקס הזיכרון המרכזי. כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו את הטקסים בניו יורק ובוושינגטון בשידור ישיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

נשיא ארצות הברית, שבימים אלה ממש מנסה לגייס את דעת הקהל בממשל האמריקני ובקהילה הבינלאומית בעניין התקיפה בסוריה, ערך טקס מיוחד לזכר קורבנות פיגועי הטרור. לאחר דקת דומיה שתצויין בבית הלבן, עבר הנשיא ברק אובמה לטקס זיכרון שייערך בפנטגון - שנפגע גם הוא במתקפה בטרור לפני 12 שנים. "היום אנו זוכרים את החיים שאבדו, את ההורים שיום אחד היו יכולים להיות סבים, שהיו נהנים לראות את ילדיהם מסיימים את לימודיהם; את הילדים שהיו מתבגרים, מתחתנים ואולי מתברכים בילדים משל עצמם", אמר אובמה. "כל האנשים האלה עזבו את העולם והשתחררו מאחיזתנו, אבל לאהוביכם יהיה מקום של נצח בלבבות העם האמריקני".

"מהסיפורים שחלקו עמי בני המשפחות של הקורבנות, אני נדהם מכוח הרצון שלכם להמשיך לחיות, לאהוב ולצחוק", המשיך אובמה. "חייכם הם המחווה הטובה ביותר עבור אלה שאבדו. בעמידתכם האיתנה לימדתם אותנו שאין מכשול שלא נוכל לו. אנו מתפללים שיהיה לנו את האומץ להמשיך, לא משנה כמה קודר הלילה או כמה קשה היום. אלוהים יברך את זכר של מי שאבדו וינחם את המשפחות".

בני משפחותיהם של קורבנות פיגועי הטרור הגיעו למצבת הזיכרון באתר ה"גראונד זירו" בניו יורק, ולאתרי ההנצחה בוושינגטון הבירה, אבל לא רק שם מציינים את יום האבל - העולם כולו נושא את עיניו לטקסים שנערכים בחוף המזרחי - גם אחרי שתי מלחמות, ואחרי שרב המחבלים בן לאדן חוסל, אמריקה היא עדיין מעצמה שמנהיגיה נאלצים לדון על פעולות צבאיות נוספות במזרח התיכון.

טקס זיכרון נוסף נערך לזכר קורבנות טיסת אמריקן איירליינס שהייתה אמורה להתרס אל תוך בניין הקפיטול בוושינגטון, אך התרסקה לבסוף בשדה פתוח בסנקוויל שבפנסילבניה, ככל הנראה בשל התנגדות הנוסעים על המטוס.