דיווח: רוסיה תסייע לאירן לבנות כור גרעיני חדש בבושהר - ותספק גם טילי S-300

לקראת פגישתם של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ומקבילו האירני חסן רוחאני מחרתיים, מדווח העיתון הרוסי "קומרסאנט" כי רוסיה הציעה לאירן סיוע בבניית כור גרעיני חדש בבושהר. בנוסף, מוסקבה הציעה לרפובליקה האיסלמית עסקה לרכישת טילי S-300 מתקדמים בשווי 800 מיליון דולר

שיתוף פעולה מסוכן. פוטין ורוחאני (סוכנויות הידיעות)

אחרי השהיית עסקת טילי ה-S-300 עם סוריה, רוסיה בוחרת לחזק את יחסיה עם אירן: על פי דיווח בעיתון הרוסי "קומרסאנט", ממשל פוטין הציע להעביר למשטר החדש של הנשיא חסן רוחאני באירן טילי S-300 מתקדמים ואף סיוע בבניית כור גרעיני חדש בבושהר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין הורה לנסח טיוטות הסכמים מול השלטונות באירן לצורך תיאום מהלכי הסיוע ומימושם בהמשך. מחרתיים ייפגש פוטין לראשונה עם מקבילו האירני, הנשיא חסן רוחאני, והשניים ידונו במתווה הסיוע שמציעה רוסיה לאירן.

מקור המקורב לקרמלין דיווח כי רוסיה מעוניינת לספק לאירן חמש סוללות של מערכת טילי S-300 להגנה מפני מטוסים בשווי כולל של 800 מיליון דולר. העסקה בין המדינות נחתמה כבר לפני 6 שנים, אולם עקב איסור של מועצת הביטחון של האו"ם מספטמבר 2010 על העברת נשק מתקדם לשלטונות אירן - העסקה הוקפאה.

בישראל ובמערב הביעו בעבר דאגה ממעבר של סוללות אלה לאירן, שעשויות להיות יעילות בסיכול מתקפה אווירית עתידית על מתקני הגרעין במדינה. ואם זה לא מספיק - אז רוסיה צפויה לדון עם האירנים בפגישה שתיערך מחרתיים בבישקק שבקירגיזסטן גם על סיוע בבניית כור גרעיני חדש בבושהר.

ההודעה הזו מגיעה יממה לאחר שהנשיא האירני רוחאני הצהיר, כך על פי דיווח הסוכנות ידיעות אירנית, כי אין בכוונתו לוותר על "קמצוץ" מתוכנית הגרעין של אירן.