משדר מיוחד: המשמעויות של נאום אובמה – האם התקיפה ירדה מהפרק?

שעות בודדות לאחר נאומו של נשיא ארצות הברית, שנחשב לנאום החשוב ביותר מאז הושבע אובמה לתפקיד, פרשני חדשות 2 ומומחים למדיניות אמריקנית מנסים לנתח ולחזות את הצעדים הבאים של המעצמה הגדולה בעולם. האם הפעם אובמה יעמוד בקו האדום החדש שהציב? צפו בכל הניתוחים, הפרשנויות והדעות

בבוקר שאחרי נאומו של נשיא ארה"ב ברק אובמה, בו הסביר את המדיניות האמריקנית כלפי סוריה, העולם כולו מנסה להבין האם מדובר בהורדת מסך שחור על אפשרות התקיפה הצבאית, או שמא זהו הצ'אנס האחרון לאמצעים הדיפלומטיים? כאן בחדשות 2 באינטרנט ננסה לענות על שאלה זו ואחרות במשדר מיוחד בעקבות נאום אובמה עם כתבי חדשות 2 ופרשנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בנאום שנשא הלילה לאומה האמריקנית, ושנחשב לנאום החשוב ביותר מאז הושבע לנשיאות ארצות הברית, חזר אובמה על אותם דברים שאמר 24 שעות קודם לכן בשישה ראיונות לשש רשתות טלוויזיה שונות בארה"ב - הסביר שליחנו לוושינגטון, אהרון ברנע.

הנשיא ניסה לשכנע את הציבור האמריקני שאכן רק איום ממשי ואפקטיבי בפעולה צבאית נקודתית ומצומצמת בהיקפה ובמשך הזמן שלה, הוא שהביא את משטר אסד להסכים למסור את כל מאגר הנשק הכימי העצום שבידיו לידי פיקוח בינלאומי, ובהמשך גם להשמדתו.

"בשנתיים האחרונות התנגדתי לפעולה צבאית כי אנחנו לא צריכים להתערב במלחמת אזרחים של מישהו אחר", אמר אובמה בנאומו לאומה. "במיוחד אחרי עשור של מלחמות בעירק ואפגניסטן. זה השתנה בחודש שעבר, כשאסד הרג למעלה מ-1,000 אזרחים, נשים וילדים נהרגו מגז רעיל".

ההתלבטות המהותית של אובמה: האם להמשיך להיות שוטר?

"זה לא רק הפרה של החוק הבינלאומי, אלא הפרה של הביטחון הלאומי שלנו", המשיך אובמה. "אם אנחנו לא נפעל, משטר אסד לא יראה סיבה להפסיק את השימוש בנשק כימי. רודנים אחרים לא יחשבו פעמיים לפני שימוש בנשק כזה. ארגוני טרור יפעלו עם נשק כזה ויכולים לפגוע בשכנותיה של סוריה ובישראל".

כתבנו המדיני אודי סגל מסביר כי אובמה פרס בנאום את ההתלבטות המהותית שלו - האם להמשיך להיות השוטר של העולם ומה המחיר של החלטה לפרוש מהתפקיד כפוי הטובה הזה. אובמה הציג את דילמת השוטר. הוא דיבר אל העצבים החשופים של הציבור האמריקני ששבע ממלחמות.

"אני רוצה פיתרון של שלום, אבל עוד מוקדם מדי לדעת האם הפעולה הזאת תצליח ומשטר אסד ישמור על המילה שלו", הסביר נשיא ארצות הברית. "לכן ביקשתי מהקונגרס לדחות את ההצבעה. נעבוד עם מדינות מכל העולם שמאמינות שזה הזמן לפעול. בינתיים, הוריתי לצבא להמשיך את הלחץ על אסד ולהיות מוכן לפעולה אם הניסיון הדיפלומטי ייכשל".