אובמה לאומה: נותן סיכוי לפשרה, נערך למתקפה

הנשיא אובמה נשא נאום לעמו בו הסביר כי ביקש מהקונגרס לעכב את ההצבעה על תקיפה בסוריה עד למיצוי התכנית שרקם עם פוטין. עם זאת אמר כי ארה"ב ממשיכה להיערך לתקיפה בסוריה. צפו בנאום אובמה

נשיא ארה"ב ברק אובמה פנה הלילה לאומה האמריקנית בניסיון להסביר את המדיניות של הבית הלבן כלפי סוריה. אובמה אמר כי אי אפשר לשתוק מול המראות הקשים מדמשק, ושהוא מקווה שהפעולה הדיפלומטית תביא לפיתרון. אם לא, הוא הורה לצבא להיות מוכן לתת מענה צבאי לאסד. את דבריו של הנשיא אובמה העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בשנתיים האחרונות מה שהחל כהפגנות שלוות נגד אסד הפך למלחמת אזרחים אכזרית, 100,000 נהרגו ומיליונים הפכו לפליטים. בזמן הזה התנגדתי לפעולה צבאית כי אנחנו לא צריכים להתערב במלחמת אזרחים של מישהו אחר, במיוחד אחרי עשור של מלחמות בעירק ואפגניסטאן".

"זה השתנה בחודש שעבר, כשאסד הרג למעלה מ-1,000 אזרחים. נשים וילדים נהרגו מגז רעיל. ילדים נחנקו. העולם ראה בפירוט מזוויע את השימוש בנשק הכימי ולמרות שכמעט כל האנושות אמרה ששימוש כזה הוא פשע נגד האנושות ופשע מלחמה. חיילים אמריקנים נהרגו מנשק כימי במלחמת העולם הראשונה. במלחמת העולם השנייה יהודים הושמדו בגז. הקהילה הבינלאומית פעלה כמאה שנים כדי לאסור עליהם, וארה"ב חתומה על הסכם בינלאומי יחד עם 199 ממשלות שחתומות יחד איתה".

"כישלון מול סוריה ישפיע על אירן"

לא נסבול שימוש בנשק כימי. אובמה בנאומו (AP)
"איש אינו חולק שהיה שימוש בנשק כימי בסוריה. אנחנו יודעים שמשטר אסד אחראי לזה. הוא חילק מסכות גז לחיילים שלו, ושיגר רקטות עם נשק כימי לשכונות מגורים בשליטת המורדים. בתי החולים התמלאו בחולים. אנחנו יודעים שבכירים במשטר אסד בחנו את השלכות המלחמה, והם הגבירו את ההפצצה על השכונות בימים הבאים. דגימות מהתושבים הוכיחו שימוש בסארין".

"הדברים האלה קרו. העובדה הזאת לא ניתנת להכחשה. השאלה היא מה ארה"ב והקהילה הבינ"ל מוכנה לעשות בנושא. זה לא רק הפרה של החוק הבינלאומי, אלא הפרה של הביטחון הלאומי שלנו. אם אנחנו לא נפעל משטר אסד לא יראה סיבה להפסיק את השימוש בנשק כימי. רודנים אחרים לא יחשבו פעמיים לפני שימוש בנשק כזה. חיילים שלנו יכולים להתמודד עם נשק כזה, וארגוני טרור יפעלו עם נשק כזה ויכולים לפגוע בשכנותיה של סוריה ובישראל".

"נשק כימי הוא נשק להשמדה המונית, וזאת בעת שאנחנו פועלים מול אירן למנוע פיתוח של נשק להשמדה המונית. אנחנו צריכים לשאול מה נמצא בסכנה. לכן החלטתי שפעולה נגד משטר אסד היא למען הביטחון הלאומי של ארה"ב. המטרה של הפעולה היא למנוע שימוש בנשק כימי ולהבהיר לעולם כי לא נסבול שימוש שלהם. זהו שיקול הדעת שלי כמפקד העליון, ולמרות שיש לי את הסמכות הזאת אני חושב שזה נכון לקחת את הסוגייה הזאת לקונגרס. אני מאמין שאמריקה פועלת טוב יותר בחו"ל כשאנחנו פועלים ביחד".

"אני יודע שפעולה צבאית היא לא פופולרית"

"אני יודע שאחרי המחיר הגבוה של עירק ואפגניסטן אנחנו לא ששים לפעולה צבאית, היא לא פופולארית. אני פעלתי כנשיא לסיים מלחמות ולא להתחיל אותם. אני יודע שאמריקה רוצה את כולם בוושינגטון שיתרכזו בבניית האומה בבית, להחזיר את הפועלים לעבודה ואת הילדים לבתי הספר. אתם שואלים שאלות קשות ובצדק, ואני רוצה להתייחס אליהם".

"ראשית, אין כאן מדרון חלקלק למלחמה נוספת. האומה הזאת קצה במלחמות. התשובה שלי פשוטה: אני לא אשים מגפיים אמריקניות על הקרקע בסוריה או אפתח במלחמה ללא סיום. אני לא מחפש הפצצה ארוכה כמו בלוב או בקוסובו. זוהי פעולה רק לחסל את השימוש בנשק כימי בסוריה. שאלה נוספת היא למה אנחנו לא ממוטטים את משטר אסד לחלוטין. אני רוצה להבהיר: גם פעולה מוגבלת תעביר את המסר לאסד. אנחנו לא צריכים להוריד עוד רודן בכוח, אחרי סדאם חוסיין. פעולה כזאת תבהיר לאסד ולדיקטטורים אחרים מה יקרה אם הם ישתמשו בנשק כימי".

אנחנו צריכים להראות לאסד שאסור לו לאיים על הצבא שלנו. אסד ובעלי בריתו לא רוצים להחריף את הסכסוך איתם ולישראל יש את התמיכה הבלתי מסויגת של ישראל להגן על עצמה. אחרים שואלים שאלה אחרת: למה אנחנו צריכים להתערב בסכסוך כל כך מסובך? יש אצל אסד אויבים לזכויות האדם. זה נכון, אבל אל קעידה תתחזק רק בסוריה כאוטית, שלא תמנע מאזרחים לסבול מנשק כימי. האופוזיציה הסורית שאנחנו עובדים איתה רוצה שלום, כבוד וחופש. ביום שאחרי פעולה צבאית אנחנו נגביר את הפעולה שלנו כדי להילחם ברודנות ובקיצוניות".

"ארה"ב לא צריכה להיות השוטר של העולם"

הולך לקראת פשרה. אובמה, הלילה (AP)
לסיום, שאלו למה לא להשאיר את זה למדינות אחרות? אמרו לי שאנחנו לא צריכים להיות השוטר של העולם. אני מסכים. ואני רוצה פיתרון של שלום. מאז פרוץ המלחמה השתמשנו בכל מיני כלים ואסד המשיך להשתמש בנשק כימי. עם זאת, בימים האחרונים ראינו התפתחות חיובית. בעקבות השיחות שלי עם הנשיא פוטין רוסיה הציעה לאסד לוותר על הנשק הכימי שלו. עוד מוקדם מדי לדעת האם הפעולה הזאת תצליח ומשטר אסד ישמור על המילה שלו. אבל יש סיכוי לפעול נגד הנשק הכימי בסוריה, ולכן ביקשתי מהקונגרס לדחות את ההצבעה, ואני אמשיך את השיחות עם הנשיא פוטין".

אנחנו פועלים יחד עם רוסיה, סין, צרפת ובריטניה להעביר הצעה במועצת הביטחון להשמיד את הנשק הכימי שלו תחת הקהילה הבינלאומית. נעבוד עם מדינות מכל העולם שמאמינות שזה הזמן לפעול. ניתן גם הזדמנות לפקחי האו"ם לדווח על ממצאיהם על המתקפה שאירעה ב-21 באוגוסט ונמשיך לגייס תמיכה מבעלות בריתנו מאירופה ועד יבשת אמריקה, מאסיה ועד למזרח התיכון - המסכימות שיש לפעול.

בינתיים, הוריתי לצבא להמשיך את הלחץ על אסד ולהיות מוכן לפעולה אם הניסיון הדיפלומטי ייכשל. ידידי האמריקנים, מזה 70 שנה ארה"ב הייתה העוגן של הביטחון בעולם. אנחנו אוכפים את ההסכמים בעולם, והעולם הוא מקום טוב יותר בגלל זה. לחברי בימין אני אומר שצריך לפעול כשהמטרה כל כך צודקת. לחברי בשמאל אני אומר שהם צריכים לחשוב על התמונות של הילדים ששוכבים לבד על רצפות קרות של בתי חולים. לפעמים גינוי הוא פשוט לא מספיק".

אני מבקש מכל חברי קונגרס לראות את הסרטונים של המתקפה. ולשאול באיזה עולם אנחנו חיים אם רודן מרעיל את אזרחיו ואנחנו מסתכלים לצד השני. האידאלים שלנו והביטחון הלאומי שלנו בסכנה בסוריה, יחד עם מנהיגי העולם שרוצים לוודא שהנשק הנוראי בעולם לא יהיה בשימוש. אנחנו לא השוטר של העולם, יש בעולם עוולות קשות ואנחנו לא יכולים לתקן אותם, אבל כאן במאמץ קטן אנחנו יכולים למנוע הרעלה של ילדים. זה מה שעושה אותנו יותר טובים. שאלוהים יברך אתכם ואת ארה"ב של אמריקה.