אובמה לקונגרס: "דחו ההצבעה על סוריה, תנו לרוסיה זמן"

סנאטורים שנפגשו עם הנשיא האמריקני בגבעת הקפיטול אמרו כי האחרון ביקש מהם לדחות ההליך. הלילה צפוי אובמה לנאום ולהסביר את עמדת וושינגטון ביחס להצעת הפשרה הרוסית. במקביל, בוטל כינוס מועצת הביטחון

נשיא ארצות הברית ברק אובמה צפוי לנאום הלילה מהבית הלבן, שם יסביר את עמדת וושינגטון ביחס להצעת הפשרה הרוסית שלפיה תעביר סוריה את מצבורי הנשק הכימי שברשותה לפיקוח בינלאומי. מוקדם יותר מסרו סנאטורים אמריקנים שעמם נפגש אובמה בגבעת הקפיטול, כי הנשיא האמריקני פנה לחברי הקונגרס וביקש מהם לדחות את ההצבעה על הסוגייה, ו"לתת לרוסיה זמן". במקביל, בוטל כינוס מועצת הביטחון שתוכנן להערב - "עד להודעה חדשה" - לבקשת רוסיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מוקדם יותר הביע מזכיר המדינה ג'ון קרי תקווה, כי הנשק הכימי שבידי סוריה יעבור לשליטה בינלאומית וכי היוזמה הרוסית תעוגן בהחלטה בעלת תוקף מחייב של מועצת הביטחון. לפי שעה, הצעד אינו מקובל על מוסקבה - שתומכת בהצהרה שאינה חייבת מצד מועצת הביטחון. קרי צפוי לפגוש ביום חמישי הקרוב בג'נווה את מקבילו הרוסי סרגיי לברוב. השניים צפויים להמשיך ולעסוק בנעשה בסוריה ובהצעת הפשרה שעשויה למנוע פעולה צבאית.

ייפגש את מקבילו הרוסי, קרי (רויטרס)

שר החוץ הסורי וואליד אל מועלם אמר מוקדם יותר היום כי ארצו תהיה מוכנה לחתום על האמנה נגד שימוש בנשק כימי - כך מדווחת סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס".

את הדברים אמר מועלם יממה לאחר שסוריה הודיעה כי היא מוכנה להצעת הפשרה הרוסית לפיקוח על מצבורי הנשק הכימי של המדינה - שעשויה לסלול את הדרך אל סיום המשבר בדרכים דיפלומטיות. "אנחנו רוצים להצטרף לאמנה", טען מועלם בהצהרה שפרסם. "נכבד את ההתחייבויות שלנו, כולל מתן מידע על הנשק הזה".

מוכן לפשרה, שר החוץ הסורי (רויטרס)

זמן קצר קודם לכן, הצהיר נשיא רוסיה ולדימיר פוטין שהמתווה החדש לא יצליח אם ארה"ב ובנות בריתה לא יוותרו על האופציה הצבאית. "ההצעה תוכל לעבוד רק אם נשמע שהצד האמריקני וכל מי שתומך בה יתנגד לשימוש בכוח", הצהיר פוטין. נשיא רוסיה הביע תקווה בדבריו שההסכמה הסורית להצעת המתווה תביא לסיום המשבר בדרכי שלום.