סוריה: מסכימים לחשוף את מאגרי הנשק

שר החוץ הסורי אמר בריאיון לטלוויזיה הרוסית כי ארצו תסכים לחשוף את אתרי הנשק הכימי ולהצטרף לאמנה הבינלאומית נגד הפצתם. "נכבד את כל ההתחייבויות כלפי הקהילה הבינלאומית", הצהיר וואליד אל-מעולם

בדרך לפתרון המשבר? אסד (AP)

שר החוץ הסורי וואליד אל מועלם אומר היום (ג') כי ארצו תהיה מוכנה לחתום על האמנה נגד שימוש בנשק כימי - כך מדווחת סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

את הדברים אמר מועלם יממה לאחר שסוריה הודיעה כי היא מוכנה להצעת הפשרה הרוסית לפיקוח על מצבורי הנשק הכימי של המדינה - שעשויה לסלול את הדרך אל סיום המשבר בדרכים דיפלומטיות. "אנחנו רוצים להצטרף לאמנה", טען מועלם בהצהרה שפרסם. "נכבד את ההתחייבויות שלנו, כולל מתן מידע על הנשק הזה".

זמן קצר קודם לכן, הצהיר נשיא רוסיה ולדימיר פוטין שהמתווה החדש לא יצליח אם ארה"ב ובנות בריתה לא יוותרו על האופציה הצבאית. "ההצעה תוכל לעבוד רק אם נשמע שהצד האמריקני וכל מי שתומך בה יתנגד לשימוש בכוח", הצהיר פוטין. נשיא רוסיה הביע תקווה בדבריו שההסכמה הסורית להצעת המתווה תביא לסיום המשבר בדרכי שלום.

בינתיים בארה"ב נמשכים הדיונים באשר לתקיפה אפשרית, אך נראה שהממשל בוושינגטון עשוי לקבל את מתווה ההצעה הרוסית. בדיון בקונגרס הצהיר שר ההגנה צ'אק הייגל כי סוריה תפעל לצמצום מאגרי הנשק רק אם האופציה לפעולה צבאית תישמר. גורמים בבית הלבן הדגישו שפתרון דיפלומטי הוא המועדף על הנשיא האמריקני אובמה, שצפוי לשאת הלילה נאום בנושא לאומה.