פוטין: "סוריה תזנח הנשק כימי אם לא תותקף"

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר בריאיון לרשת RT כי הוא סבור שסוריה תמסור את הנשק הכימי שברשותה לפיקוח בינלאומי – "רק אם ארצות הברית תתחייב בפניה שלא לתקוף". עוד הוסיף, כי "כל מדינה שמאוימת במהלך צבאי לא תרצה להתפרק מנשקה"

לא נלהב מהחלטה מחייבת באו"ם? פוטין (AP)

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר הערב (ג') בריאיון לרשת RT, כי סוריה תואיל להתפרק מהנשק הכימי שברשותה, רק אם תקבל התחייבות מכיוונה של ארצות הברית שלא תתקוף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"כל מדינה שנשקלת נגדה פעולה צבאית לא תרצה להתפרק מנשקה", אמר פוטין. "הדבר יתאפשר רק אם ארצות הברית ובנות בריתה יוותרו על הכוונה לבצע מהלך שכזה".

על רקע הצהרתו של שר החוץ הסורי, שהודיע כי ארצו מקבלת את מתווה הפשרה שהציעה רוסיה, גובר בשעות האחרונות הספק בקרב הקהילה הבינלאומית בנוגע להוצאה לפועל של פשרה מסוג זה. בשיחה עם חברי פרלמנט בצרפת אמר שר החוץ הצרפתי לורן פביוס: "רוסיה אינה נלהבת להגיע להסכם במועצת הביטחון".

"כפי שאני מבין, הרוסים אינם נלהבים כרגע, וזאת בלשון המעטה, להכניס את תכנית הפשרה שלהם למסגרת של החלטה מחייבת במועצת הביטחון", אמר פביוס בתום שיחת טלפון עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב.

ספקן בנוגע לפשרה הרוסית. ג'ון קרי (AP)

גם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הביע ספק בנוגע להצעת הפשרה הרוסית. במהלך שימוע בפני ועדת החוץ של הקונגרס הדגיש קרי כי "ארצות הברית מחכה לראות תכנית אמיתית ובת מימוש מצד רוסיה, אבל לא תסכים לחכות זמן רב ולא תקבל טקטיקות השהייה בנושא".

"עלינו לבחון את הנושא הזה לעומק ואנו מסתכלים עליו מהצד שלנו", אמר. "הרוסים הם אלה שאמורים להציע לנו הצעה". הוא הוסיף כי ארצות הברית ממשיכה לבחון האם הפשרה הרוסית תענה על הדרישה האמריקנית לשים סוף ליכולתה של סוריה לעשות שימוש בנשק כימי.

דיון במועצת הביטחון על הצעת הפשרה הרוסית

מועצת הביטחון של האו"ם (AP)
גורם רשמי בבית הלבן הודיע כי נשיא ארצות הברית אובמה הסכים להתחיל לדון בהצעת הפשרה הרוסית בדיון במועצת הביטחון של האו"ם שייערך עוד הלילה, כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס.

לדברי הגורם, אובמה שוחח בטלפון עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד וראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון ודן עמם בהצעת הפשרה הרוסית. "המנהיגים הסכימו לפעול ביחד ותוך התייעצות עם רוסיה וסין, על מנת לבחון ברצינות את תוקפה של ההצעה הרוסית", אמר הגורם בהצהרה רשמית.