הבית הלבן: מעדיפים פתרון דיפלומטי למשבר בסוריה

לאחר שסוריה הודיעה כי תקבל את המתווה הרוסי להעברת הנשק הכימי לשליטה בינלאומית, אומר היום בכיר בממשל האמריקני כי בוושינגטון מעדיפים פתרון דיפלומטי על פני האופציות הצבאיות. מדינות המפרץ: "שפיכות הדמים לא תיפסק"‬

הורדת הילוך נוספת לתקיפה האמריקנית בסוריה? בכיר בבית הלבן טען היום (ג') כי ממשל אובמה מעדיף לשים סוף למשבר בסוריה באמצעות פתרון דיפלומטי, ולא בפעולה צבאית. בפגישה עם חברי קונגרס אמריקנים אמר ראש הסגל בבית הלבן, דניס מקדונו, כי דיפלומטיה היא העדיפות הראשונה של ארצות הברית כעת ולא פעולה צבאית. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בדיון בסנאט על תקיפה אפשרית בסוריה, אמר שר ההגנה צ'אק הייגל כי וושינגטון חייבת לשמר את האיום הצבאי כדי שאפשרות דיפלומטית תוכל להצליח: "כולנו מקווים שהצעת הפשרה הרוסית להעברת הנשק הכימי בסוריה לפיקוח בינלאומי תהווה פתרון ממשי למשבר במדינה. למרות זאת אנחנו חייבים להיות מפוכחים".

מזכיר המדינה ג'ון קרי אמר בדיון כי "ארצות הברית מחכה לראות תכנית אמיתית ובת מימוש מצד רוסיה, אבל לא תסכים לחכות זמן רב ולא תקבל טקטיקות השהייה בנושא. הנשיא אובמה נושא עיניו לאפשרות הזאת, אבל זאת חייבת להיות הצעה קונקרטית ובת מימוש". קרי הבהיר כי למרות ההתקדמות המסתמנת בפתרונות הדיפלומטיים, ממשל אובמה עדיין מבקש את אישור הקונגרס האמריקני לתקיפה.

בריאיון שנתן מוקדם יותר השבוע לאחד מערוצי הטלוויזיה האמריקניים אמר הנשיא ברק אובמה כי "האינטרס הלאומי של ארצות הברית או למנוע שימוש נוסף בנשק כימי, אם נוכל להשיג את זה ללא תקיפה צבאית - זאת האפשרות המועדפת עליי". הלילה צפוי נשיא ארצות הברית ברק אובמה לשאת נאום לאומה האמריקנית, בו הוא צפוי להתייחס להמשך פעולות המעצמה אל מול איום השימוש בנשק כימי של משטר אסד בסוריה.

בתוך כך, גורמים בסנאט האמריקני דיווחו לסוכנות הידיעות רויטרס כי ייתכן וההצבעה על אישור תכנית התקיפה של הנשיא ברק אובמה, לא תתקיים השבוע.הגורמים הסבירו כי העיכוב האפשרי בהצבעה עשוי להגיע בעקבות הסכמת בשאר אסד ומשטרו לקבל את מתווה הפשרה שהוצע על ידי רוסיה, לפיו הממשל במוסקבה יפקח על הנשק הכימי בסוריה.

מדינות המפרץ: הפשרה לא תעצור את שפיכות הדמים

סיבה נוספת לעיכוב המסתמן להצבעה בסנאט היא כי נבחרי הציבור האמריקניים מבקשים לחכות מעט עם החלטתם עד לאחר נאומו של הנשיא אובמה, הצפוי להתקיים הלילה. מקורבים לבכירים בקונגרס סיפרו כי אנשי בית הנבחרים מחכים לראות את תגובות הציבור האמריקני לנאומו של הנשיא.

במקביל, מועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ התייחסה היום להצעה הרוסית וטענה כי זו לא תמנע את המשך האלימות בסוריה. "שמענו על היוזמה הזאת", אמר שר החוץ של בחריין במהלך מסיבת עיתונאים בערב הסעודית. "היא עוסקת בנשק הכימי בלבד אך לא תעצור את שפיכת הדם של העם הסורי".

מועצת מדינות המפרץ נחשבת לתומכת העיקרית של כוחות המורדים הנלחמים נגד אסד, הן מבחינה כלכלית והן מבחינת אמצעי לחימה. שר החוץ של בחריין, שעומדת בראש המועצה, הוסיף כי מדינות המפרץ מוכנות להתמודד עם כל איום שייגרם כתוצאה מהסיוע שהם מעניקים למורדים.