סוריה מתחייבת: מקבלים את המתווה הרוסי

אחרי שברכו על הצעת הפשרה אתמול, שר החוץ הסורי הודיע רשמית כי ארצו מקבלת את המתווה שהציעה רוסיה, לפיו יועבר הנשק הכימי לשליטה בינלאומית. לפי דיווח בסוכנות הידיעות "אינטרפקס", אמר אל-מועלם בשיחה עם דובר הבית התחתון בפרלמנט הרוסי כי סוריה הסכימה להצעה כיוון שזו "תסיר את הבסיס לתוקפנות האמריקנית"

מקבלים את המתווה הרוסי? (AP)

העסקה יוצאת לדרך? לאחר שבירך אתמול על הצעת הפשרה הרוסית, שר החוץ הסורי וואליד אל-מועלם אומר היום (ג') כי דמשק מסכימה ליוזמה, לפיה הממשל יעביר את מאגרי הנשק הכימי לפיקוח בינלאומי - כך מדווחת סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אתמול קיימנו סבב שיחות פורה ביותר עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב והוא הציע יוזמה בנוגע לנשק הכימי", צוטט אל-מועלם בשיחה עם דובר הבית התחתון בפרלמנט הרוסי במוסקבה. "בשעות הערב הסכמנו לקבל את היוזמה". על פי הדיווח, שר החוץ אל-מועלם אמר לדובר הבית במוסקווה כי דמשק החליטה להיענות למתווה ההצעה של רוסיה - מכיוון שהדבר "יסיר את הבסיס לתוקפנות אמריקנית".

ראש הממשלה הסורי, וואל אל-חלקי, אישר כי ארצו תומכת הצעה הרוסית, הכוללת ויתור על הנשק הכימי בניסיון להימנע מתקיפה אמריקנית. "הממשל תומך ביוזמה על מנת לחסוך בדם סורי", צוטט אל-חלקי בטלוויזיה הממלכתית בסוריה.

מזכ"ל הליגה הערבית נביל אל-ערבי הביע גם הוא תמיכה בהצעת הפשרה הרוסית. "לכל אורך הדרך תמכתי בפתרון פוליטי", אמר אל-ערבי בשיחה עם כתבים והוסיף "תודה לאל".

לברוב: דנים בפרטי העסקה

"עובדים על תוכנית מוסדרת ויעילה" (AP)
במקביל הצהיר היום שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב כי בכירים בממשל הרוסי ובממשל הסורי כבר מקיימים שיחות אודות פרטי המתווה - מסגרתו מאגרי הנשק הכימי בסוריה יועברו לפיקוח בינלאומי.

"רוסיה עובדת על תוכנית יעילה ומוסדרת להצבת הנשק הבינלאומי של סוריה תחת פיקוח בינלאומי", אמר לברוב בתדרוך שהעביר לעיתונאים. שר החוץ הרוסי הוסיף כי התוכנית שתוצג בקרוב, תוכננה תוך שיתוף פעולה עם גורמים אמריקניים.

בתוך כך, שר החוץ הצרפתי לורן פביוס הצהיר, כי בכוונת הממשלה הצרפתית להעביר בקשה למועצת הביטחון של האו"ם על מנת שזו תדרוש מסוריה להצהיר בפומבי על כמות הנשק הכימי המצוי בידיה, והמקומות בהם הוא מרוכז ברחבי המדינה. עוד תתבע צרפת את פירוקו של כלל הנשק הכימי שבידי סוריה.