דיווח: ישראל פיתחה נשק כימי בשנות ה-60'-70'

לפי דיווח באתר האמריקני "פוריין פוליסי" מסמך סודי של ה-CIA מ-1983 חושף עדויות לפיהן ישראל פיתחה מאגר נשק כימי בין לפני כארבעה עשורים. "לווינים חשפו מתקן לייצור ואחסון גז עצבים", נכתב במסמך המודיעיני, "אנו מאמינים כי ייצור נוסף של נשק כימי קיים בתוך תעשיות כימיות בישראל"

האם לישראל מאגר נשק כימי? ארכיון (רויטרס)

עדויות לנשק כימי בישראל? מסמך סודי של ה-CIA מ-1983, שנחשף לראשונה, מעיד כי ישראל ככל הנראה פיתחה נשק כימי בין 1960 ל-1970 - כך מדווח היום (ג') האתר האמריקני "פוריין פוליסי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפי הדיווח, בחוגי המודיעין בוושינגטון האמונה הרווחת היא, כי ישראל מחזיקה במצבור של כמה מאות ראשי נפץ גרעיניים, ואולי גם בפצצות מימן. עוד דווח, כי אנליסטים מאמינים שממשלת ישראל בנתה את המאגר הגרעיני, באותן שנים, כמשוכה נגד האפשרות שצבאותיהם של מדינות ערב יכריעו את צה"ל.

"לווינים הראו סבירות לקיומו של מתקן לייצור גז עצבים"

עוד מפרסם ה"פוריין פוליסי" כי דיווחים, המועברים בזרועות לפיקוח על נשק, מזה 20 שנה טוענים כי ישראל גם ייצרה בסתר מאגר של כלי נשק כימיים וביולוגיים להשלמת הארסנל הגרעיני. למרות זאת, נטען בדיווח, לא פורסמו מעולם ראיות משמעותיות כי ישראל מחזיקה גם בנשק כימי וביולוגי - עד למסמך הנוכחי.

לפי המסמך המודיעיני שנחשף עתה, לוויינים אמריקניים חשפו ב-1982 "סבירות לקיומו של מתקן לייצור גז עצבים ומתקן לאחסונו. אנו מאמינים כי קיים ייצור נוסף של נשק כימי קיים בתוך תעשיות כימיות בישראל".

"בעוד אנחנו לא יכולים לאשר אם הישראלים מחזיקים בחומר כימי קטלני", נכתב עוד במסמך, "מספר אינדיקציות מובילות אותנו לאמונה כי יש להם נגישות לפיתוח לפחות של גז עצבים קטלני ולא קטלני, גז חרדל וכמה סוגים של גזים לפיזור הפגנות - מלווים במערכות מתאימות להעברה".

המסמך הסודי, עליו מתבסס הדיווח, נחשף ע"י חוקר בספרייה הנשיאותית בקליפרוניה על שם רונלד רייגן. הוא מצא עמוד בודד שמישהו בבית הלבן ככל הנראה הסיר מעותק חשאי שהיה ברשותו ב-15 בספטמבר 1983.