בכיר אמריקני: תקיפה בסוריה תרתיע את קוריאה הצפונית

למרות הצעת הפשרה הרוסית שעשויה למנוע תקיפה, בככיר במשרד ההגנה האמריקני קורא לתקיפה בסוריה "שתרתיע את קוריאה הצפונית משימוש בנשק כימי". ג'יימס מילר, תת מזכיר ההגנה לענייני מדיניות, הוסיף כי לקוריאה הצפונית יש "מאגר עצום של נשק כימי"

"מתקפה תעביר מסר לקוריאה הצפונית" (רויטרס)

"תגובה חזקה למתקפה הסורית תרתיע גם את קוריאה הצפונית" - בכיר במשרד ההגנה האמריקני מציג טיעון משמעותי בעד התקיפה, על אף הצעת הפשרה הרוסית שעשויה להוביל לדחיית או ביטול התקיפה בסוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ג'יימס מילר, תת שר ההגנה לענייני מדיניות, אמר כי יש לאכוף את הנורמות נגד שימוש בנשק כימי. מילר נפגש אתמול (ב') עם שר ההגנה הסיני. "הדגשתי בפניו כי את גדולו העצום של ארסנל הנשק הכימי שנמצא בידי קוריאה הצפונית", אמר לכתבים בבייג'ין. "אנחנו לא רוצים לחיות בעולם שבו קוריאה הצפונית חשה שהרף לשימוש בנשק כימי הונמך".

"הצגתי את הטענה לפיה תגובה חזקה לשימוש הברור והמסיבי של אסד בנשק כימי היא לא רק באינטרס הלאומי של ארה"ב, אלא גם של סין ושל העולם כולו", אמר מילר, שהוסיף כי קרא בפגישותיו לבכירים הסינים ללחוץ על קוריאה הצפונית הענייה והמבודדת לפתוח בשיחות "אמינות ואותנטיות" לפירוק הגרעין. מילר הוסיף כי הדבר חשוב במיוחד לאור העובדה שקוריאה הצפונית ערכה שלושה ניסויים אטומיים מאז שנת 2006.

שר החוץ הסיני וואנג יי קרא לוושינגטון לפעול "בזהירות רבה" בסוריה, והנשיא הסיני שי צ'ינפינג אמר לאובמה בוועידת ה-G20 כי מתקפה צבאית לא תפתור את הבעיה בסוריה.

אובמה: "אעדיף פיתרון לא צבאי"

הלילה בירך הנשיא אובמה על הצעת הפשרה הרוסית, לפיה אסד יתפרק מנשקו הכימי: "הצעתה של רוסיה מהווה אפשרות להתפתחות חיובית בנושא. היא אפילו יכולה למנוע תקיפה. לא בטוח שהיה ניתן להגיע להצעה שכזו בלי איום בפעולה צבאית", אמר אובמה בראיונות לרשתות הטלוויזיה האמריקניות, והוסיף כי מזכיר המדינה ג'ון קרי ימשיך בשיחות עם רוסיה על מנת לוודא את רצינותה לגבי ההצעה.

אובמה אף התייחס לתקיפה אמריקנית אפשרית, ואמר כי טרם החליט לגביה. "עוד לא החלטתי לגבי תקיפה, ועדיין אינני יודע מה אחליט במידה והקונגרס לא יאשר אותה", אמר. לדברי אובמה, מנהיגי הצבא הבטיחו לו ש"כאשר אחליט לצאת למתקפה הם יוכלו לבצע אותה באופן אפקטיבי - בין אם זה יהיה היום, מחר או בעוד חודש".

"אני מקווה שהעניין יוכל להיפתר בדרך לא צבאית, אך אני חושב שחשוב עבורנו לא להוריד את הרגל מהדוושה, על מנת שהמסר שלנו יובן", הוסיף הנשיא האמריקני, "אני רוצה לוודא שהנורמה נגד שימוש בנשק כימי נאכפת. זה אינטרס ביטחוני שלנו. אם נוכל לעשות זאת בלי תקיפה צבאית, אני אעדיף את זה באופן גורף".