אובמה: "ההצעה הרוסית - חיובית"

הנשיא אובמה התראיין לרשתות הטלוויזיה האמריקניות, ואמר כי טרם החליט על תקיפה בסוריה. "עוד לא יודע מה אחליט במידה והקונגרס לא יאשר את התקיפה" אמר. לגבי הצעתה של רוסיה לשמור על הנשק הכימי הסורי בידיים בין לאומיות, אמר אובמה כי היא חיובית ועלולה לבטל את התקיפה, אך "צריך להתייחס להצעה בספקנות"

נשיא ארצות הברית ברק אובמה הודיע בראיון לשש רשתות טלוויזיה אמריקניות כי הצעתה של רוסיה, לפיה המאגרים הכימיים שבידי צבא סוריה יועברו לפיקוח בין לאומי היא חיובית, אך צריך להתייחס אליה בספקנות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הצעתה של רוסיה מהווה אפשרות להתפתחות חיובית בנושא. היא אפילו יכולה למנוע תקיפה. לא בטוח שהיה ניתן להגיע להצעה שכזו בלי איום בפעולה צבאית", אמר אובמה, והוסיף כי מזכיר המדינה ג'ון קרי ימשיך בשיחות עם רוסיה על מנת לוודא את רצינותה לגבי ההצעה.

אובמה אף התייחס לתקיפה אמריקנית אפשרית, ואמר כי טרם החליט לגביה. "עוד לא החלטתי לגבי תקיפה, ועדיין אינני יודע מה אחליט במידה והקונגרס לא יאשר אותה", אמר. לדברי אובמה, מנהיגי הצבא הבטיחו לו ש"כאשר אחליט לצאת למתקפה הם יוכלו לבצע אותה באופן אפקטיבי - בין אם זה יהיה היום, מחר או בעוד חודש".

ההצעה הרוסית תדחה את התקיפה? (רויטרס)

"לא אפעל לפני ההצבעה בקונגרס"

ומה לגבי הרוב בארצות הברית שמתנגד לתקיפה? "העם האמריקני צודק שהוא לא רוצה הסתבכות במלחמה בסוריה, אבל אני אומר שהשימוש בנשק הכימי משנה את התמונה ודוחפת אותנו לפעולה", אמר אובמה, והוסיף כי "אולי יש דרך דיפלומטית לפרק את אסד מהנשק שמסכן את כל העולם. אך לא אפעל לפני ההצבעה בקונגרס".

"אפילו בנות בריתו של אסד - אירן ורוסיה - מכירות בכך שהוא חצה את הקו האדום, כשהשתמש בנשק כימי. עלינו לבחון את כל האפשרויות ולהמשיך ללחוץ בנושא. אני מקווה שהעניין יוכל להיפתר בדרך לא צבאית, אך אני חושב שחשוב עבורנו לא להוריד את הרגל מהדוושה, על מנת שהמסר שלנו יובן", הוסיף הנשיא האמריקני.

"אני רוצה לוודא שהנורמה נגד שימוש בנשק כימי נאכפת. זה אינטרס ביטחוני שלנו. אם נוכל לעשות זאת בלי תקיפה צבאית, אני אעדיף את זה באופן גורף", הוסיף אובמה, "הנשק הכימי מאיים על כל המדינות, ובהן גם ארצות הברית. זו הסיבה ש-98% מהאנושות הכריזה שאינה משתמשת בנשק זה - על מנת להגן על כוחותינו ועל ילדים, כמו אלו שנפגעו בסוריה".

"הנשק הכימי מאיים על העולם" (רויטרס)

"הפגנתי איפוק רב"

אובמה הודה כי ההצעה הרוסית לא בהכרח תפתור את המלחמה הפנימית בסוריה, אך הדגיש כי "ההצעה עשויה לפתור את הבעיה שאני מתמקד בה כרגע - לוודא שאין 400 ילדים שמומתים בנשק כימי. זה לא העולם שאנחנו רוצים להשאיר לילדינו. אני חושב שהפגנתי איפוק רב לגבי המצב בסוריה, במהלך השנתיים האחרונות, למרות שברון הלב מהמתרחש שם. התייעצתי בנושא גם עם משפחתי, ואשתי מישל הביעה חששות מפני מעורבות צבאית", ציין הנשיא בראיונותיו.

הנשיא אובמה דיבר במסגרת סדרה בת 6 ראיונות, בהם הוא מנסה לשכנע את העם האמריקני, ובעקבות כך גם את חברי הקונגרס, להצביע בעד תקיפה בסוריה בעקבות השימוש בנשק הכימי שבוצע במדינה לפני כ-3 שבועות.

במקביל, הסנאטורים הרפובליקאניים הבכירים מקיין וגרהאם הודיעו כי ההצעה של רוסיה אמורה להקל על חברי הקונגרס להצביע בעד תקיפה אמריקנית בסוריה. עם זאת, מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט הארי ריד הודיע כי הההצבעה שהייתה אמורה להתקיים ביום רביעי תדחה לזמן אחר - בעקבות שקילת הצעתה של רוסיה.