קרי: לא התכוונתי להציע פשרה לסורים

מזכיר המדינה האמריקני, שאמר שעל סוריה להעביר את הנשק הכימי לידי הקהילה הבינ"ל, הופתע מכך שהערתו הפכה להצעת פשרה לסוריה שהציגו הרוסים. "בוחנים זאת, אך לא עוצרים את אישור התקיפה בקונגרס", אמר

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הבהיר היום (ב') למקבילו הרוסי סרגיי לברוב כי לא התכוון להציע פשרה שתמנע תקיפה בסוריה. זאת על רקע הצעת הפשרה שהציגו הרוסים לסוריה שלפיה יעביר משטרו של אסד את הנשק הכימי שברשותו לפיקוח בינלאומי, ובכך יוסר האיום בתקיפה אמריקנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זו הייתה רק אמירה, לא הצעה", הדגיש קרי, שהצהיר עוד טרם ההצעה הרוסית כי על הסורים להעביר את הנשק הכימי שברשותם לקהילה הבינלאומית שתדאג להשמידו.

קרי הוסיף כי לדעתו אין כל סיבה לעכב את ההצבעה בקונגרס על הצעת התקיפה של הנשיא אובמה. עם זאת הוא הוסיף כי אם ההצעה הרוסית תתברר כרצינית - "היא תיבחן לעומק".

"יש לנו ספקות רציניים". אובמה (AP)

תגובתה החיובית של סוריה על הצעת הפשרה הרוסית זוכה לתגובות צוננות בארה"ב ובישראל. בבית הלבן ובמחלקת המדינה הביעו מוקדם יותר ספק בנוגע לרצינות ההצעה וקבלתה על ידי סוריה. בשלב זה, ממשיך אובמה לפעול בנחישות לקידום תקיפה.

"לא נוכל להרשות הרס של טרוריסטים, או שקוריאה הצפונית, או אירן השואפות לגרעין, יאמינו ולו לדקה אחת שאנחנו מתחמקים מלגבות את הצהרותינו", הדגישה היועצת לביטחון לאומי סוזן רייס. לדבריה,  ארה"ב בילתה "שעות רבות" בניסיון לחשב את הסיכונים לפעולה צבאית בסוריה.

דוברת מחלקת המדינה אמרה כי ארה"ב תבחן בקפידה את ההצעה הרוסית אך הדגישה: "יש לנו ספקות רציניים". גם בבית הלבן אמרו כי יש להם ספקנות בנוגע להצעה.