מות התובע בארגנטינה: "החזיק צו מעצר נגד הנשיאה"

ה"ניו יורק טיימס" מדווח כי המסמך בן 26 העמודים שנמצא בפח האשפה של ניסמן, כלל גם בקשת מעצר נגד שר החוץ של ארגנטינה הקטור טימרמן - שיחד עם הנשיאה קירשנר דחה על הסף את האשמות התובע שלפיהן השניים ניסו להגיע לעסקה סודית עם אירן בנוגע לטיוח הפיגועים בבית הקהילה היהודית ב-1994 בבואנוס איירס

"התובע החזיק צו מעצר נגד הנשיאה" (רויטרס)

החוקרת הראשית שהופקדה על חקירת מותו של התובע אלברטו ניסמן, שמת באופן מסתורי בביתו שבארגנטינה, הודיעה היום (שלישי) כי בביתו של המנוח נמצא צו מעצר שהוצא על ידו נגד הנשיאה כריסטינה פרננדז דה-קירשנר, בגין חשד למעורבותה בטיוח אחריותם של בכירים אירנים בפיגוע בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס ב-1994. כך דיווח ה"ניו-יורק טיימס".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המסמך, בן 26 העמודים, שנמצא בפח האשפה של ניסמן, כלל גם בקשת מעצר נגד שר החוץ של ארגנטינה הקטור טימרמן - שיחד עם הנשיאה קירשנר דחה על הסף את האשמות התובע שלפיהן השניים ניסו להגיע לעסקה סודית עם אירן. הגילוי החדש ממחיש את המתח הרב ששרר בין ניסמן לממשלת ארגנטינה בתקופה שקדמה למציאתו ללא רוח חיים, ב-18 בינואר, כשבראשו פצע ירי.

בשבוע שעבר אמרה החוקרת הראשית בפרשה כי לא נמצאו שרידי DNA נוספים של ניסמן על האקדח שממנו נורה למוות. היא הדגישה כי שרידי ה-DNA של ניסמן נמצאו גם על בגדים ועל הקליעים.

מוקדם יותר הפנו בממשלת ארגנטינה אצבע מאשימה כלפי עוזרו לשעבר ניסמן, שלדבריהם חשוד במעורבות ברציחתו. על פי הרשויות שחוקרות את המקרה, עוזרו האישי של ניסמן, דייגו לאגומארסינו (35) היה סוכן מודיעין ששותף לקנוניית הסוכנים שסרחו, שהואשמו בגרימת מותו של ניסמן זמן קצר לפני שהיה אמור להעיד נגד הנשיאה קירשנר.

אלברטו ניסמן (רויטרס)

התובע נשא אקדח כי "איבד אמון" במשטרה

לאגומארסינו עבד ביחידת החקירה של התובע כיועץ טכנולוגי. והחוקרים כי לאגומארסינו השאיל לניסמן את אקדח הברטה שהוביל למותו. העוזר שהפך לחשוד, אמר במסיבת עיתונאים שנשא ברביעי כי הוא "מתחרט" על מסירת האקדח לניסמן. לדבריו, התובע ביקש ממנו את הנשק כי הוא "איבד אמון" באנשי המשטרה שהוצבו לשמור עליו לקראת עדותו נגד הנשיאה.

הפרשה מסעירה את ארגנטינה בצל תיאוריות הקונספירציה על מעורבות הממשל ברצח התובע. 10 חודשים לפני הבחירות, שבהן פרננדז מנועה מלהשתתף, הסקרים מראים כי רוב הארגנטינאים מאמינים שלא יידעו לעולם מי אחראי למותו של ניסמן - שחקר את הקשר בין ארגנטינה לאירן סביב הפיגוע במרכז היהודי.

על פי ההערכות, הרצח קשור לטלטלה האחרונה בסוכנות המודיעין הארגנטינאית - בחודש דצמבר האחרון הוחלף ראש הסוכנות, ופוטרו מספר סוכנים שהיו מעורבים בחקירה אותה הוביל ניסמן. "כשהוא היה בחיים הם היו צריכים אותו כדי להציג את האישומים נגד הנשיאה", אמר בסוף השבוע שעבר מזכירה האישי של הנשיאה, אניבל פרננדז. "לאחר מכן, בלי צל של ספק, היה יעיל עבורם שהוא ימות".