סוריה: מברכים על הצעת הפשרה

שר החוץ הסורי וואליד אל-מועלם הודיע, כי סוריה לא שוללת את הצעת הפשרה הרוסית לפיה, הנשק הכימי של אסד יעבור לפיקוח בינלאומי. האם איום התקיפה יתפוגג בקרוב?

זמן קצר אחרי פרסום הצעת הפשרה הרוסית, הודיע הערב (ב') שר החוץ הסורי וואליד אל-מועלם כי סוריה מברכת על הצעת הפשרה של רוסיה, לפיה יעביר הממשל את מאגרי הנשק הכימי בסוריה לפיקוח בינלאומי. לפי הפשרה, בסופו של דבר יושמד המאגר, אסד יידרש לחתום על האמנה נגד ההחזקה והשימוש בנשק כימי - וכך תמנע פעולה צבאית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אל-מועלם, ששוחח עם כתבים, נמנע מלומר מפורשות כי ממשלתו של נשיא סוריה בשאר אסד מקבלת את ההצעה. "סוריה מברכת על היוזמה הרוסית, המונעת מדאגתה של ההנהגה הסורית לחייהם של האזרחים וביטחונה של המדינה, וכן מונעת מביטחוננו בחוכמתה של ההנהגה הרוסית, שמנסה למנוע את התוקפנות נגד עמנו".

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון אמר כי ייתכן שיבקש ממועצת הביטחון לדרוש מסוריה להזיז את מאגרי הנשק הכימי שברשותה לאתרים בהם יאוחסנו ויושמדו. הוא הוסיף כי ייתכן ויבקש מחברות המועצה לדרוש מהנשיא הסורי להצטרף לאמנה הבינלאומית נגד שימוש בנשק כימי, הסכם עליו סוריה לא חתמה מעולם.

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון צינן את האווירה והזהיר מפני הטעייה. "אסור שיעשה שימוש ברעיון של הפיקוח על הנשק הכימי כטקטיקה של הסחת דעת", אמר.

מוקדם יותר במסיבת עיתונאים שערך הודיע שר החוץ הסורי סרגיי לברוב כי העביר את ההצעה לעמיתו, שר החוץ הסורי, בפגישתם המשותפת היום במוסקווה. "אנחנו מבקשים לא רק להגיע להסכם שיכונן פיקוח בינלאומי על הנשק הכימי, אלא גם בסופו של דבר להשמיד אותו", הבהיר לברוב. 

במקביל, דיבר שר החוץ הסורי על רצונה של סוריה לפנות אל הערוץ הדיפלומטי. "הממשל בדמשק מוכן להידבר עם גורמי האופוזיציה", אמר אל-מועלם. לדבריו, ממשל אסד מוכן לדון עם כל הפלגים בסוריה המעוניינים בשלום. "מדובר בכל ארגוני המורדים, למעט אלה המקורבים לאל-קאעידה".

פרשנות: הצעת הפשרה הרוסית - אולטימטום לאסד

האם תמנע תקיפה? ארכיון (רויטרס)

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הצהיר בצהריים כי נשיא סוריה בשאר אסד יוכל להימנע מתקיפה על ידי מסירת כל מאגרי הנשק הכימי שלו בתוך שבוע, אבל הבהיר במהרה כי לא מדובר בהצעה רשמית.

קרי המשיך להציג את הטיעונים לתקיפה. "אנחנו יודעים שממשל אסד נתן הוראות לבצע לתקיפה ושהוא הציב את החיילים באזורים אלו", הבהיר קרי לאחר שנועד עם מקבילו הבריטי וויליאם הייג. "אנחנו גם יודעים שכל הפגזים הכימיים נורו ממוקדים שברשות הממשל, ושהרשת החברתית התמלאה בתוך דקות בסרטוני וידאו שמתארים את המתקפה".

אסד: "צפו לכל תגובה אפשרית"

בצהריים שודר בארה"ב הראיון שהעניק הנשיא הסורי אסד לרשת CBS בו הכחיש כי השתמש בנשק כימי והזהיר מפני תוצאותיה של תקיפה במדינה. "במקרה של מתקפה - צפו לכל תגובה אפשרית", אמר אסד בריאיון.

נשיא סוריה הוסיף כי הראיות שבידי הממשל האמריקני דומות לאלו שהיו לפני ההחלטה לתקוף בעירק. "הדבר היחיד שראינו ממה שנקרא מתקפה כימית הם סרטוני וידאו", טען. "לרוסים יש מידע הפוך לגמרי שתומך דווקא בטענה שהמורדים ירו נשק כימי. זה ממש כמו הטענה של פאוול (מזכיר המדינה האמריקני קולין פאוול - ע.ו) לפני עירק".

אסד הזהיר עוד כי "מתקפה נגד סוריה תשחק לידי אנשי אל-קאעידה שלוקחים חלק במלחמה של המורדים".