רוסיה מציעה לסוריה: מסרו הנשק הכימי - כדי למנוע תקיפה

בניסיון למנוע תקיפה בסוריה, לוחצים הרוסים על אסד למסור את הנשק הכימי שברשותו לקהילה הבינלאומית, שתדאג להשמידו. שר החוץ הרוסי העביר את המסר למקבילו הסורי. "מקווה לתשובה מהירה וחיובית", אמר לברוב

מאמצים דיפלומטים למניעת תקיפה: רוסיה קוראת לסוריה למסור את מאגרי הנשק הכימי שברשותה לשליטה בינלאומית, שתדאג להשמידם, כצעד למניעת התערבות צבאית במדינה. במסיבת עיתונאים שערך היום (ב') הציג שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב את ההצעה ואמר כי הוא "מקווה לתגובה מהירה וחיובית" מסוריה.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לברוב הודיע במסיבת העיתונאים כי העביר את ההצעה לעמיתו, שר החוץ הסורי וואליד אל-מועלם, בפגישתם המשותפת היום במוסקווה. "אנחנו מבקשים לא רק להגיע להסכם שיכונן פיקוח בינלאומי על הנשק הכימי, אלא גם בסופו של דבר להשמיד אותו", הבהיר לברוב. 

במקביל, דיבר שר החוץ הסורי על רצונה של סוריה לפנות אל הערוץ הדיפלומטי. "הממשל בדמשק מוכן להידבר עם גורמי האופוזיציה", אמר אל-מועלם. לדבריו, ממשל אסד מוכן לדון עם כל הפלגים בסוריה המעוניינים בשלום. "מדובר בכל ארגוני המורדים, למעט אלה המקורבים לאל-קאעידה".

מוקדם יותר היום אמר מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי כי נשיא סוריה בשאר אסד יוכל להימנע מתקיפה על ידי מסירת כל מאגרי הנשק הכימי שלו בתוך שבוע, אבל הבהיר במהרה כי לא מדובר בהצעה רשמית.

"אסור להאמין לאף מילה של אסד", קרי והייג (AP)

קרי המשיך להציג את הטיעונים לתקיפה. "אנחנו יודעים שממשל אסד נתן הוראות לבצע לתקיפה ושהוא הציב את החיילים באזורים אלו", הבהיר קרי לאחר שנועד עם מקבילו הבריטי וויליאם הייג. "אנחנו גם יודעים שכל הפגזים הכימיים נורו ממוקדים שברשות הממשל, ושהרשת החברתית התמלאה בתוך דקות בסרטוני וידאו שמתארים את המתקפה".

שרי החוץ של ארה"ב ובריטניה שוחחו היום על הנחיצות שבמציאת פתרון למשבר בסוריה על רקע השימוש בנשק כימי במהלך הקרבות. "אנשים צריכים להבין שהעדויות לתקיפה בנשק כימי חד משמעיות", הצהיר קר., "השאלה היא מה אנחנו יכולים לעשות עכשיו". שר החוץ הבריטי הייג תקף את נשיא סוריה ואמר כי "אסד עבר על החוק הבינלאומי. הוא אחראי לפשעים נגד האנושות, אסור להאמין למילה שיוצאת מפיו".

אסד: "צפו לכל תגובה אפשרית"

בצהריים שודר בארה"ב הראיון שהעניק הנשיא הסורי אסד לרשת CBS בו הכחיש כי השתמש בנשק כימי והזהיר מפני תוצאותיה של תקיפה במדינה. "במקרה של מתקפה - צפו לכל תגובה אפשרית", אמר אסד בריאיון.

אסד: "לא השתמשתי בנשק כימי". ארכיון (חדשות 2)

נשיא סוריה הוסיף כי הראיות שבידי הממשל האמריקני דומות לאלו שהיו לפני ההחלטה לתקוף בעירק. "הדבר היחיד שראינו ממה שנקרא מתקפה כימית הם סרטוני וידאו", טען. "לרוסים יש מידע הפוך לגמרי שתומך דווקא בטענה שהמורדים ירו נשק כימי. זה ממש כמו הטענה של פאוול (מזכיר המדינה האמריקני קולין פאוול - ע.ו) לפני עירק".

אסד הזהיר עוד כי "מתקפה נגד סוריה תשחק לידי אנשי אל-קאעידה שלוקחים חלק במלחמה של המורדים".