התמונות והקולות שלא יישכחו: בחזרה לרגעי האימה והפחד של ה-11 בספטמבר 2001

היום לפני 12 שנים בדיוק אירע פיגוע הטרור הגדול בהיסטוריה האנושית - שני מטוסים שנחטפו התרסקו אל תוך מגדלי התאומים בניו יורק – וגבו את חייהם של כ-3,000 קורבנות. צפו בדיווחים ששודרו בחדשות 2 ביום שאחריו העולם כבר לא נראה אותו הדבר

מטוס נוסעים מנמיך גובה במהירות אדירה - ולפתע, מתרסק במלוא העוצמה אל תוך אחד מבנייני התאומים בניו יורק בבוקר בהיר של אמצע ספטמבר. שניות אחר כך, להבות ענק וענני עשן שחורים בוקעים ממרומי המגדל שבלב מרכז הסחר העולמי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

דקות לאחר מכן, מגיע מטוס נוסף - ומתרסק אל תוך הבניין השני, הסמוך לזה שכבר עולה באש. גם ממנו עלו אש ותמרות עשן תוך זמן קצר - וגם בו נלכדו מאות ואלפי חסרי אונים שנופפו לעזרה או שמתוך ייאוש החליטו לקפוץ אל מותם.

מטוס שני מתרסק אל תוך המגדל (רויטרס)


כשאף אחד לא באמת מבין מה קורה וההיסטריה אוחזת ברחובות - בדיוק בשלב הזה, החלו המגדלים לקרוס - בזה אחר זה - ולהותיר אחריהם ענני אבק עצומים. התוצאה הטרגית: כ-3,000 הרוגים ואלפים אחרים פצועים והמומים. מתקפת הטרור הגדולה ביותר בהיסטוריה האנושית התרחשה באותו יום שחור בספטמבר, ואומה של 300 מיליון איש הוכתה בתדהמה.

"שלום רב לכם, שני מטוסים התנגשו בבנייני התאומים"

ענני אבק עצומים. 11 בספטמבר 2001 (ה"סאן")
כאן בישראל, השעה הייתה שעת אחר הצהריים - במה שהיה נדמה כמו עוד אחר צהריים שגרתי של סוף הקיץ והיערכות לקראת השנה החדשה. באזור השעה 16:00 החלו להגיע הדיווחים על שני מטוסים שהתנגשו בבנייני התאומים.

"שלום רב לכם, אנחנו במבזק מיוחד בעקבות התמונות האלה, שמגיעות בשידור חי מבנייני התאומים במרכז ניו יורק", פתח המבזקן יוסי עין-דור את השידור באולפן חדשות 2. דקות לאחר ששני המטוסים התנגשו בבניינים. "לפני כחצי שעה, שני מטוסים התנגשו בבנייני התאומים בזה אחר זה. מטוס ראשון התנגש בבניין הראשון וכעבור 18 דקות התנגש מטוס נוסף בבניין השני. ה-FBI מעריך מחקירה ראשונית שערך שמדובר בחטיפה של שני מטוסים. ככל הנראה מדובר בהתנגשות מכוונת".

להבות אש עצומות לאחר התרסקות המטוסים (רויטרס)

ככל שעברו הדקות והשעות - התבררה מידת הטרגדיה: מתקפת הטרור הגדולה בהיסטוריה אירעה בלב לבה של ניו יורק, בירת העולם החופשי, וגבתה את חייהם של אלפים. התמונות שהחלו לזרום למערכות התקשורת וגם כאן אלינו, הלכו ונעשו מחרידות יותר ויותר, ממחישות את גודל האסון ושהעולם ניצב כעת בפני מציאות חדשה שלא ידע כמוה לפני כן - מציאות של מאבק באויב בעל עוצמה מסוג חדש - טרור חסר מעצורים וחסר רחמים.

האחראי חוסל - הזיכרון והכאב נשארו 

חילוץ הנפגעים מגראונד זירו (רויטרס)
12 שנים חלפו מאז אותו יום. 12 שנים שבהן יצאה ארה"ב למאבק נגד הטרור באפגניסטן - מלחמה שלמעשה נמשכת עד היום. גם במהלך השנים הללו המשיך ארגון אל-קעידה שעמד מאחורי פיגוע הטרור בבנייני התאומים, להוציא אל הפועל פיגועים אכזריים רבי נפגעים - במדריד, בלונדון וביעדים רבים נוספים בעולם.

רק כעבור כעשר שנים מאז אותם רגעים בהם התנגשו המטוסים בבנייני התאומים ושינו את מציאות חיינו, בתחילת מאי 2011, נתפס האחראי: הטרוריסט המבוקש בעולם אוסמה בן-לאדן - המוח מאחורי מתקפת הטרור הנוראה ההיא, נורה ונהרג בידי חיילי מארינס אמריקניים במקום מחבואו בבית בצפון פקיסטן. הנשיא בזמן המתקפה, ג'ורג' וו.בוש, הבטיח לנקום ולתפוס אותו - ויורשו ברק אובמה עשה זאת, והכריז על חיסולו של האויב הגדול ביותר של העולם החופשי. גם כיום - המערכה כנגד הטרור האיסלמי הקיצוני נמשכת, במה שנדמה כמלחמה של המאה ה-21.

אובמה ובוש בטקס הזיכרון במלאת עשור לפיגו (רויטרס, AP)

עידן חדש של חירות: הסתיימה בניית מרכז הסחר העולמי החדש

יום השנה ה-12 לפיגועי ה-11 בספטמבר הוא בעל משמעות מיוחדת: לראשונה, עומדים על השטח שעליו נבנו מגדלי התאומים בגראונד זירו הבניינים החדשים של מרכז הסחר העולמי המחודש - זאת לאחר שבנייתם הסתיימה. במאי האחרון הסתיימה בניית החלק העליון של "מגדל החירות" במנהטן, שנישא לגובה של 1776 רגל בדיוק - בדומה לשנה בה הוכרזה עצמאות ארצות הברית של אמריקה. הבניין יהיה הגבוה ביותר בניו-יורק - ובחצי הכדור המערבי.

מרכז הסחר העולמי המחודש (רויטרס)

ארבעה גורדי שחקים נבנו על שטח הגראונד זירו - עליו גם הוקמה האנדרטה לזכרם של הקורבנות שנחנכה ביום בו מלאו עשר שנים לפיגועי ה-11 בספטמבר, לפני כשנתיים. בשנה שעברה נחנך במקום גם המוזיאון לזכרם של הקורבנות. מגדל החירות צפוי להיפתח במהלך 2015 ולסמל עידן חדש במקום בו אירע אחד האסונות הגדולים בהיסטוריה.