לקראת תקיפה? לוח הזמנים של אובמה

זה התחיל היום בדיון בסנאט שיצביע מתי שהוא בחלק השני של השבוע. בהמשך יתכנס בית הנבחרים. בינתיים, אובמה מנסח את נאומו לאומה ומתראיין לערוצי הטלוויזיה. כל הדרך עד להחלטה על תקיפה - שתהיה או לא תהיה

אתגרים על גבעת הקפיטול (AP)

המחוקקים בוושינגטון התכוננו לחודש שבו יתרכזו במאבק על התקציב, אבל הנשיא אובמה הפתיע בהחלטה לנסות ולהשיג אישור של שני בתי הקונגרס לתקיפה בסוריה. הסנאט ובית הנבחרים יתרכזו בשבועות הקרובים באחת המשימות הקשות והמורכבות ביותר בנושא מדיניות החוץ בזמן כהונתו של אובמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הדיון בסוגיית התקיפה בסוריה כבר החל היום (ב') בסנאט, אך הצבעה לא תיערך לפני יום רביעי בבוקר. על פי ההערכות, הפוליטיקאים האמריקנים צפויים להאריך בדיונים עד להצבעה. פרשנים בוושינגטון מצפים למשיכת זמן ולהצבעה על אישור או דחייה לבקשת אובמה רק בסוף השבוע.

אם הסנאט יאשר את הבקשה של אובמה - דבר שעדיין רחוק מלהיות בטוח, ייתכנס בית הנבחרים לתהליך של דיונים בשבוע הבא.

הנשיא אובמה מתכוון לנסות ולעשות כל מה שהוא יכול כדי לשכנע את החברים בבתי הקונגרס, את שותפיו הבינלאומיים ואת הציבור האמריקני בצדקתה של מתקפה בסוריה. לכן, צפוי אובמה לנאום או לפרסם הודעה מיוחדת מהבית הלבן בנושא - שתשודר בשידור ישיר לכל רחבי אמריקה והעולם, בעוד שהסנאט עדיין דן בנושא התקיפה. שלא במקרה, הנאום ייערך בזמן שיא הרייטינג - ביום שבו ארצות הברית תציין 12 שנים לפיגועי הטרור ב-11 לספטמבר.

מסע במעלה הגבעה  

תומכים ומתנגדים לתקיפה בבתי הקונגרס (חדשות 2)
אובמה עומד מול אתגר לא פשוט: התקשורת האמריקנית מתארת את האתגר הנשיאותי בשבועיים הקרובים לגייס תמיכה לתקיפה בסוריה כ"מסע במעלה הגבעה" - גבעת הקפיטול.

על פי סקר שהתפרסם הבוקר, רק חלק קטן מאוד מסך כל המחוקקים - 533 במספר, מוכנים להגיד שהם תומכים בתקיפה. 22 סנאטורים ו-22 חברים בבית הנבחרים אומרים שיצביעו בעד שימוש בכוח בתגובה לשימוש בנשק כימי על ידי המשטר הסורי.

כיום ישנם הרבה יותר חברי קונגרס שמצהירים כי יתנגדו - 19 סנאטורים (מתוך 100) ו-130 חברי בית הנבחרים (מתוך 433 חברים). אובמה מקווה שהרוב הדומם תומך בו. את התקווה הזו הוא יגבה בשישה ראיונות שונים שיעניק הלילה ומחר לרשתות הטלוויזיה האמריקניות.

מפלגתו של אובמה, המפלגה הדמוקרטית, עדיין לא התייצבה מאחורי הנשיא האמריקני. כשרוב אנשי המפלגה לא מוכנים להתחייב על ההצבעה, מסתמן שוויון. נכון לעכשיו 28 דמוקרטים אומרים שיתמכו ו-28 אומרים שיתנגדו. בין חברי המפלגה הרפובליקנית, אלו שכבר החליטו, נחושים מאוד במאבק נגד אובמה: 16 חברי קונגרס רפובליקנים יתמכו באובמה, 121 יתנגדו.