קרי: "הימנעות מפעולה בסוריה מסוכנת יותר מתקיפה"

שרי החוץ של ארה"ב ובריטניה התייחסו למאמץ לגייס תמיכה בפעולה נגד משטר אסד. קרי אמר שאין פתרון צבאי למשבר, אך הדגיש: "אם לא נתייצב מול האנשים האלה ,הם ימשיכו להפחיד – צריך לפעול עכשיו". הייג: "אסד פושע, אסור להאמין למילה שיוצאת מפיו"

"אסור להאמין לאף מילה של אסד", קרי והייג (AP)

במסגרת סבב שיחותיו באירופה, בניסיון להשיג תמיכה בפעולה צבאית נגד משטר אסד, נועד היום (ב') מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי עם מקבילו הבריטי וויליאם הייג. קרי, שבדבריו פוזל גם לעבר הקונגרס האמריקני, שצריך לאשר תקיפה בסוריה, הדגיש במסיבת עיתונאים משותפת: "הסיכון שבהימנעות מפעולה, גדול מהסיכון הכרוך בתקיפה עצמה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שרי החוץ של ארה"ב ובריטניה שוחח על הנחיצות שבמציאת פתרון למשבר בסוריה על רקע השימוש בנשק כימי במהלך הקרבות הקשים בין צבא אסד לאופוזיציה הסורית. "אנשים צריכים להבין שהעדויות לתקיפה בנשק כימי חד משמעיות", הצהיר קרי. "אנחנו יודעים שממשל אסד נתן הוראות לבצע לתקיפה ושהוא הציב את החיילים באזורים אלו. אנחנו גם יודעים שכל הפגזים הכימיים נורו ממוקדים שברשות הממשל, ושהרשת החברתית התמלאה בתוך דקות בסרטוני וידאו שמתארים את המתקפה".

קרי ציין כי יש בידי ממשל אובמה מידע המעיד על כך שהסורים הפגיזו את האזור מספר פעמים נוספות לאחר שהותקף בנשק כימי. "השאלה היא מה אנחנו יכולים לעשות עכשיו", אמר מזכיר המדינה האמריקני. "אנחנו חיים בעולם מסוכן, אם לא נתייצב מול אנשי משטר אסד, הם ימשיכו להפחיד. אנו צריכים לפעול עכשיו כדי לבלום את זה".

שר החוץ הבריטי הייג תקף את נשיא סוריה ואמר כי "אסד עבר על החוק הבינלאומי. הוא אחראי לפשעים נגד האנושות, אסור להאמין למילה שיוצאת מפיו".

"אין פתרון צבאי למשבר בסוריה", קרי (רויטרס)

קרי: אין פתרון צבאי למשבר בסוריה

מזכיר המדינה האמריקני אמר כי אין למשבר בסוריה פתרון צבאי ןכי סיום הקונפליקט באזור תלוי בפתרון דיפלומטי. יחד עם זאת, הבהיר שארה"ב לא תשתוק על שימוש בנשק כימי.

קרי התייחס גם להחלטתו של נשיא ארה"ב להפנות את ההכרעה בסוגיית התקיפה לבית הנבחרים האמריקני. "אני חושב שהנשיא פנה באומץ אל הקונגרס", אמר. הוא הסביר כי אינו בטוח בכך שאובמה היה פועל בשיטה זו, אם בית הנבחרים של בריטניה היה מאשר את התקיפה בעת כינוסו בשבועות האחרונים. "הנשיא ישוחח עם העם האמריקני במהלך הימים הקרובים. הוא קיבל את החלטתו על פי תחושותיו בנוגע לצעד שיהיה הנכון ביותר לאזרחי ארה"ב", ציין קרי.

החלטת הפרלמנט הבריטי שלא לתמוך בתקיפה אמריקנית בסוריה, תפסה חלק נכבד בשיחות בין קרי להייג. "הברית בינינו לבין בריטניה מושתתת על ערכים", אמר קרי. "היא קיימת שנים רבות ונמשיך בברית הזו גם אחרי ההחלטה הנוכחית. אנו מתייצבים יחד נגד הפעולות של רודנים שמאיימים לא רק עלינו אלא על כל העולם".

קרי הבהיר כי הוא אינו מתעלם מההתנגדות הציבורית לתקיפה. "כשהגעתי ללונדון ראיתי מפגינים שצועקים 'תורידו את הידיים שלכם מסוריה'. אני מבין את התנגדות למלחמה".