בריטניה מודה: שני מטוסי קרב מסוריה התקרבו לקפריסין - ונסוגו

חיל האוויר הסורי שלח שני מטוסים למרחב האווירי הבינלאומי בקרבת שדות התעופה הבריטיים בקפריסין - אך הם נסוגו לאחר שמטוסים בריטים יצאו לקראתם. נשיא סוריה אסד הכחיש אתמול את ההאשמות בדבר שימוש בנשק כימי. שר החוץ האמריקני קרי ענה כי "הראיות מדברות בעד עצמן"

בריטניה הודיעה הלילה (ב') כי שני מטוסי קרב של חיל האוויר הסורי חדרו בשבוע שעבר למרחב האווירי הבינלאומי בקרבת קפריסין - ונסוגו לאחר שמטוסי חיל האוויר הבריטי הוזנקו לקראתם. משרד ההגנה בלונדון אישר כי שני כלי טיס התקרבו לקפריסין, וכי שני מטוסי טייפון בריטים יצאו לחקור את הפעולה. ככל הנראה, גם טורקיה הזניקה שני מטוסי קרב לסייע לבריטים בחקירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שעות ספורות אחרי פרסום הריאיון של נשיא סוריה בשאר אסד ל-CBS אתמול, מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי השיב לדבריו. "הראיות מדברות בעד עצמן", הצהיר קרי במהלך ביקור בלונדון, בתגובה להכחשותיו של אסד כי השתמש בנשק כימי נגד בני עמו. את הדברים הוא אמר לפני פגישה שערך עם יו"ר הרשות אבו מאזן בנושא המשא ומתן עם ישראל.

בריאיון לרשת הטלוויזיה האמריקנית, אסד סירב להתייחס לשאלה האם הוא מחזיק בגישה לנשק להשמדה המונית - אך ציין כי אם ארצו תותקף זה ייפגע בצבאו. "הוא מאוד מאוד מודאג מכך שתקיפה אמריקנית תשנה את מאזן הכוחות בלחימה מול המורדים", אמר הכתב צ'ארלי רוז שריאיין את אסד. "הוא דיבר על אביו ועל הלקחים שלמד ממנו, על כך שמלחמה היא חסרת רחמים".

אסד רמז במהלך הריאיון כי בכל מקרה של תקיפה בסוריה, בנות בריתו - אירן וחיזבאללה - ינקמו. עם זאת, הוא סירב בתוקף לפרט בנוגע לאופי הפעולה בתגובה לתקיפה אמריקנית.

הנשיא הסורי הדגיש, כי ממשל אובמה אינו יכול להסתפק בהצגת הוכחות לשימוש בנשק כימי, ועליו להוכיח גם כי המשטר הוא שעמד מאחורי השימוש בנשק הכימי ולא כוחות המורדים. הריאיון המלא עם אסד ישודר מחר בערב בארצות הברית.

תגובתו של קרי היא חלק מבליץ ההסברה שלו ושל הנשיא אובמה, שנותנים הצהרות לתקשורת ועורכים פגישות עם אנשי הקונגרס במטרה לאשר תקיפה בסוריה. אתמול פורסמו 13 סרטונים קשים לצפייה ברשת CNN, שמציגים את תוצאות התקיפה בדמשק בחודש שעבר, בה נהרגו על פי דיווחים לפחות 1,400 בני אדם.

נפגעת מההתקפה בחודש שעבר (רויטרס)

"אסד לא אישר לתקוף בנשק כימי"

מוקדם יותר ציטט העיתון הגרמני "בילד" מקור במודיעין הגרמני שטוען כי אסד מעולם לא אישר להשתמש בנשק כימי נגד מתנגדיו.

"אנשי הצבא הסורי ביקשו מהארמון הנשיאותי אישור להשתמש בנשק כימי מספק פעמים במהלך החודשים האחרונים, אבל אישור כזה מעולם לא ניתן להם", צוטט איש הביון הגרמני.

על פי הדיווח בעיתון, המידע התקבל לאחר שהספינה הגרמנית OKER, שנמצאת מול חופי סוריה, יירטה שדר מרשת הקשר הסורית. ארגון הביון הגרמני (BND) סירב לאשר או להכחיש את הדיווח.

התקיפה בסוריה: רגע לפני הכרעה - הסיקור המלא

שר הביטחון: "תקיפה בסוריה? אפשר לצאת לחופש בחגים"

גורם ישראלי: "ארה"ב תתריע שעות לפני תקיפה בסוריה"

גורמים ישראלים: "אובמה וקרי גוררים אותנו לעימות"

דיווח: "אסד לא אישר לתקוף בנשק כימי" 

"מתוכננת מתקפה רחבה יותר בסוריה"

אסד חושש: תקיפה תפגע ביכולותיי

מלחמת האזרחים בסוריה בעיניה של בת שנתיים