דיווח: "אסד לא אישר לתקוף בנשק כימי"

גורם במודיעין הגרמני אומר לעיתון בילד כי אין כל הוכחה שנשיא סוריה קשור למתקפה הכימית בפרברי דמשק. "אנשי הצבא ביקשו מהארמון הנשיאותי אישור להשתמש בנשק כימי מספר פעמים בחודשים האחרונים, אבל אישור כזה מעולם לא ניתן", צוטט הגורם. מזכיר המדינה קרי בקטאר: "שוקלים לפנות שוב למועצת הביטחון של האו"ם"

נפגעים מהתקיפה הכימית (רויטרס)

על רקע דיווחים לפיהם הממשל האמריקני מבקש להרחיב את בנק המטרות שיותקפו בסוריה, העיתון הגרמני "בילד" מצטט היום (א') מקור במודיעין הגרמני שטוען כי אסד מעולם לא אישר להשתמש בנשק כימי נגד מתנגדיו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנשי הצבא הסורי ביקשו מהארמון הנשיאותי אישור להשתמש בנשק כימי מספק פעמים במהלך החודשים האחרונים, אבל אישור כזה מעולם לא ניתן להם", צוטט איש הביון הגרמני.

על פי הדיווח בעיתון, המידע התקבל לאחר שהספינה הגרמנית OKER, שנמצאת מול חופי סוריה, יירטה שדר מרשת הקשר הסורית. ארגון הביון הגרמני (BND) סירב לאשר או להכחיש את הדיווח.

אסד ידע? קנצלרית גרמניה מרקל (רויטרס)

קרי: שוקלים להחזיר את הדיון למועצת הביטחון

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אמר במהלך מסיבת עיתונאים בקטאר כי אובמה טרם החליט על תקיפה - אך כי הוא שוקל את ההצעה הצרפתית להחזיר את הדיון על תקיפה למועצת הביטחון של האו"ם.

"קטעי הווידאו מדגישים את הסכנות שבפניהם אנו עומדים, אלו אנשים אמיתיים שמתמודדים עם התוקפנות", אמר קרי בהתייחסו לסרטונים שהוצגו לסנאטורים אתמול. "לא נרשה פעולות בנשק כימי - המוות שגורם הנשק הכימי הוא נוראי. לא ניתן לדיקטטורה או למי שהנשק הכימי ייפול לידיו להשתמש בנשק כימי".

הוא אמר כי המסר צריך לעבור לסוריה, לחיזבאללה ולאירן: "אנו לא נפנה את גבנו לשימוש בנשק כימי. אני לא עומד לחשוף איזה מדינות מתייצבות לצדנו בכוונה לתקוף - שמנהיגי המדינות האלה יעשו זאת בעצמם".

מזכיר המדינה קרי (AP)

דיווח: ארה"ב הרחיבה תכנית התקיפה בסוריה

במקביל, בארצות הברית ממשיכים לחמם מנועים לקראת תקיפה אפשרית בסוריה: ה"לוס אנג'לס טיימס" דיווח מפי גורמים בכירים בממשל האמריקני, כי הפנטגון הרחיב את התכניות למתקפה במדינה, שכוללות כעת שלושה ימים של הפצצות - זמן ממושך יותר משתוכנן בתכניות התקיפה המקוריות.

עוד צוטטו הבכירים באמרם כי הרחבת תכניות התקיפה האמריקניות ופריסתן על פני תקופה של מעבר לשלושה ימים, משקפות את האמונה הגוברת בבית הלבן שלפיה ארצות הברית תאלץ להפעיל כוח צבאי חזק כדי לגרום נזק לכוחותיו של הנשיא הסורי בשאר אסד.

בדיווח פורסמו דבריהם של שני קצינים אמריקנים, שאמרו כי הבית הלבן ביקש בימים האחרונים להרחיב את בנק המטרות בסוריה, מעבר ל-50 היעדים שתוכננו בתחילה. יחד עם זאת, מסרו הקצינים כי בפנטגון שוקלים לכלול בתקיפה שימוש במפציצים - נוסף על טילי הטומהוק וחמש המשחתות שכבר הגיעו לים התיכון. "יהיו כמה גיחות הפצצה שלאחריהן תתבצע הערכת נזקים ובהתאם לה גיחות נוספות", הסבירו הבכירים.