הפגנות ברחבי ארה"ב נגד תקיפה בסוריה

עשרות אלפי אמריקנים יצאו להפגין בכמה ערים מרכזיות נגד התערבות צבאית בסוריה. "התשובה היא לא לצאת ולהרוג עוד בני אדם", אמרה מפגינה בוושינגטון. "התשובה לפשע, לרצח, היא לא עוד מוות". המפגינים קראו לממשלה אובמה להתמקד בפתרון הבעיות הכלכליות

בזמן שהנשיא אובמה מנסה לגייס תמיכה - בבית ובחוץ - לפעולה בסוריה, יצאו אמש עשרות אלפי אזרחים אמריקנים להפגין בכמה ערים ברחבי ארה"ב ובהן הבירה וושינגטון וקראו שלא להתערב במלחמה בין אסד למורדים. הם נשאו שלטים בגנות תקיפה אמריקנית וקראו: "תנו משרות - לא מלחמות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הממשל האמריקני פתח בקמפיין שנועד להגביר את התמיכה הציבורית בפעולה אפשרית בסוריה. הנשיא ברק אובמה יישא נאום לאומה ביום שלישי הקרוב, שלפניו יקיים לא פחות מארבע ראיונות ברשתות הטלוויזיה האמריקנית הנצפות ויסביר את הצורך להתערב. אמש אמר שר החוץ ג'ון קרי כי ארה"ב השיגה תמיכה של מספר דו ספרתי של מדינות בפעולה צבאית וטען שזהו רגע מכריע, שדומה לרגעים שלפני מלחמת העולם השנייה.

אבל, בינתיים האמריקנים לא משתכנעים. על פי סקר של רויטרס וIPSOS שנערך השבוע, 56 אחוזים מאזרחי ארה"ב מאמינים שלא צריך להתערב בסוריה ורק 19% תומכים בפעולה.

"התשובה לפשע היא לא רצח", מפגינים בארה"ב (רויטרס)

"התשובה לפשע, היא לא עוד מוות"

אמש נערכו הפגנות בכמה מוקדים ובהן קריאה נחרצת לממשל אובמה שלא לתקוף. "העובדה היא שאפילו אם אסד היה זה שהשתמש בנשק כימי נגד עמו שלו, ואני לא חושבת שהוא עשה את זה, התשובה היא לא לצאת ולהרוג עוד בני אדם", אמרה קלייר, עובדת במכון המחקר הרפואי בבירה האמריקנית שהפגינה בוושינגטון.

היא הדגישה כי "התשובה לפשע, לרצח, היא לא עוד מוות. הפצצה של מדינה לא יכולה לעזור. אני חושבת שהגיע הזמן שהקונגרס יתעורר, שהם יבינו שהם לא מייצגים אותנו".

מפגין אחר, שנשא שלט עליו כתוב: "תורידו את הידיים שלכם מסוריה"  האשים כי "הממשל שלנו נשלט על ידי לובי של מדינות זרות, אבל אנחנו כאן היום כדי להתעורר ולעורר את העם האמריקני, שצריך לשמוע את הדברים האלה".

"אנשים בדמשק ממתינים שהפצצות יפלו"

בצדה השני של המדינה, בלוס אנג'לס, התרכזו כמה אלפי מפגינים סמוך לבניין הפדרלי "ווילשייר", צפרו וקראו: "תנו משרות לא מלחמות". פיליפ מכחול, אמריקני ממוצא סורי, אמר: "יש לי משפחה שחיה שם, הם פוחדים לילה ויום, הם לא ישנים, הם מודאגים מה יהיה על המדינה שלהם, אנשים בדמשק ממתינים עכשיו שהפצצות יפלו".

גם בשיקגו התרכזו כמה מאות ממתנגדי המלחמה במרכז שנקרא "הפדרל פלאזה" וקראו קריאות נגד המלחמה. בחלק מהשלטים נכתב: "הנשיא אובמה, תחזיר את פרס נובל לשלום". המפגינים הדגישו: "האנשים כאן לא רוצים מלחמה בסוריה, אנחנו לא רוצים להרוג עוד חפים מפשע".

המתקפה בסוריה מתעכבת - הסיקור המלא:

"המתקפה על סוריה - גדולה מהצפוי"

רוסיה תעביר לסוריה נחתת עם "מטען מיוחד"

"אירן תנקום בארה"ב אם תתקוף"