התקיפה בסוריה: אובמה יפנה ישירות לציבור האמריקני

לאחר התנגדותן העזה של סין ורוסיה למתקפה צבאית בסוריה ולאחר שהאיחוד האירופי הפנה לו את הגב, הנשיא אובמה ינסה לשכנע את הציבור האמריקני בנחיצות לפעולה בסוריה. הנשיא צפוי לפנות לציבור בנאום מיוחד שיישא מחרתיים, לא לפני שיעניק שישה ראיונות לרשתות הטלוויזיה האמריקניות

ינסה לפנות לציבור. אובמה (AP)

אחרי שהאיחוד האירופי, האו"ם ו-20 המדינות המתועשות בעולם הביעו את הסתייגותם מהתערבות צבאית בסוריה, הנשיא אובמה מתכוון להפנות השבוע את מירב מאמצי השכנוע לכיוון הציבור האמריקני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מחר (ב') צפוי אובמה להעניק ראיונות לשש רשתות טלוויזיה בארצות הברית, במהלכם ינסה להסביר לאזרחים מדוע לדעתו חשוב כי מדינתו תגיב לנעשה בסוריה. ביום שלישי הנשיא ינאם לאומה האמריקנית מהחדר הסגלגל בבית הלבן ויבהיר פעם נוספת את עמדתו בכל הנוגע לפעולה צבאית.

בין היתר, אובמה צפוי לפנות בדבריו גם לחברי הקונגרס, שאמורים להכריע בסוגיה הסורית. מחר יחזור הקונגרס לפעילות מלאה לאחר פגרת הקיץ, וביום שני הבא צפויים חברי בית הנבחרים להצביע בעד או נגד תקיפה בסוריה.

צרפת נסוגה מתמיכתה הנלהבת בפעולה צבאית

מאבקו של אובמה על דעת הקהל האמריקנית מגיע לאחר שבימים האחרונים נתקל בהתנגדות מצד גורמים בקהילה הבינלאומית ובתוך ארצות הברית למהלך שהוביל נגד משטרו של בשאר אסד. אתמול הכריז האיחוד האירופי כי ישנן מספיק ראיות הקושרות את אסד לתקיפה הכימית שבוצעה בדמשק בחודש שעבר, אך שרת החוץ של הארגון, קתרין אשטון, אמרה ששרי האיחוד מברכים על מחוייבתו של נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, לחכות לדוח של פקחי האו"ם אודות התקרית בסוריה - לפני שנוקטים בפעולה כלשהי.

"יש לחכות להודעת האו"ם". אשטון (AP)

גם מבית נראה כי לאובמה צפוי מאבק לא פשוט, כאשר עולים עוד ועוד קולות מצד נברי ציבור אמריקנים נגד התקיפה. על פי ההערכות בוושינגטון, הנציגים הרפובליקנים בקונגרס ינסו ככל הנראה להכשיל את המאמץ של אובמה להוביל למבצע צבאי בסוריה - וגם מצד הנציגים הדמוקרטיים לא נראה כי ישנה תמיכה משמעותית בנשיא.

במסיבת עיתונאים משותפת עם שר החוץ הצרפתי לורן פביוס, אמר אתמול מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי כי נשיא ארה"ב ברק אובמה, לא החליט כל החלטה לחכות לדוח של פקחי האו"ם על שימוש בנשק כימי בסוריה. לדבריו, כל האופציות עדיין פתוחות.

כל האופציות פתוחות. קרי (AP)

"אין זה הזמן לשתוק מול חשדות לטבח", הצהיר קרי, "לא לעשות דבר מסוכן יותר מאשר להגיב". לדבריו, זה הזמן לשאוף לתגובה מכוונת, מוגבלת, אבל ברורה ויעילה "כדי לגרום לדיקטטורים, כמו אסד, לשראת באחריות לזוועות שהם מבצעים".

בתגובה לשאלה על התנגדותו של העם האמריקני לתקיפה אמר מזכיר המדינה האמריקני כי "העניין עוד לא חדר אל העם האמריקני. אבל זה נוגע לביטחונו של כל אזרח אמריקני".