קרי: "אובמה לא החליט לחכות לאו"ם"

אחרי הצהרתו של האיחוד האירופי כי לא יגבה תקיפה לפני דוח פקחי האו"ם, הצהיר מזכיר המדינה האמריקני, כי אובמה לא החליט כל החלטה שתכליתה לחכות לממצאי האו"ם על השימוש בנשק כימי. "זה זמן מינכן שלנו", אמר קרי, "אסור לנו לעמוד מנגד מול הטבח"

במסיבת עיתונאים משותפת עם שר החוץ הצרפתי לורן פביוס, אמר היום (ש') מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי כי נשיא ארה"ב ברק אובמה, לא החליט כל החלטה לחכות לדוח של פקחי האו"ם על שימוש בנשק כימי בסוריה. לדבריו, כל האופציות עדיין פתוחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אין זה הזמן לשתוק מול חשדות לטבח", הצהיר קרי, "לא לעשות דבר מסוכן יותר מאשר להגיב". לדבריו, זה הזמן לשאוף לתגובה מכוונת, מוגבלת, אבל ברורה ויעילה "כדי לגרום לדיקטטורים, כמו אסד, לשראת באחריות לזוועות שהם מבצעים".

בתגובה לשאלה על התנגדותו של העם האמריקני לתקיפה אמר מזכיר המדינה האמריקני כי "העניין עוד לא חדר אל העם האמריקני. אבל זה נוגע לביטחונו של כל אזרח אמריקני".

"זה זמן מינכן שלנו", ציין מזכיר המדינה האמריקני, "זאת ההזמדנות שלנו לא לשלב ידיים ולהעדיף אחריות על פייסנות אנחנו יודעים, וגם עמיתינו הצרפתים יודעים, שזה לא הזמן לעמוד מנגד מול הטבח".

מוקדם יותר היום הודיעו שרי החוץ של האיחוד האירופי, בתום ישיבה משותפת, כי יש ראיות חזקות לכך שאסד הוא שעומד מאחורי המתקפה הכימית באוגוסט. מצד שני, הבהירו כי ימנעו מלצדד בפעולה צבאית עד שפקחי האו"ם יימסרו את הדוח שלהם.

בינתיים אובמה ממשיך במאמצים לגיוס רוב מבית. לא מעט חברי קוגרס אומרים כי נשיא ארה"ב יכול לצאת לתקיפה נגד מדינה זרה רק אם יש תקיפה נגד ארה"ב או איום לתקיפה נגדה - מצד מדינה זרה.

אחרים טוענים כי אם נשיא ארה"ב מתכוון ממילא לצאת למבצע ללא אישורו של הקונגרס - אין טעם לתמוך בהצעתו. כשהסקרים מראים בנוסף על התנגדות של הציבור האמריקני למהלך בסוריה, הקשיים על שולחנו של אובמה רק הולכים ונערמים.

אובמה: "לא מדובר בעוד עירק ואפגניסטן"

בהצהרתו השבועית הבטיח היום נשיא ארה"ב לאזרחים כי אין לו עניין בכניסה למלחמה ממושכת ויקרה. "לא יהיה מדובר בעוד עירק או אפגניסטן", אמר אובמה, "כל תקיפה תהיה מוגבלת בהיקפה ובזמן שהיא תימשך, ומטרתה היחידה תהיה לפגוע ביכולת של משטר אסד להמשיך לטבוח בבני עמו. אנחנו לא יכולים לעצום עינינו אל מול התמונות שראינו מסוריה".

"אני יודע שהאומה האמריקנית כולה מותשת לאחר עשור של מלחמות, למרות שהמלחמה בעירק הסתיימה והמלחמה באפגניסטן דועכת", המשיך אובמה. "זאת הסיבה שבגללה לא נשלח את כוחותינו לעמוד במרכז מלחמה של מישהו אחר".