מהפך בבחירות באוסטרליה: הליברלים הביסו את הלייבור

אחרי 6 שנות שלטון של מפלגת הלייבור, זכתה המפלגה הליברלית בראשות טוני אבוט בניצחון בבחירות. מספירת כ-80 אחוז מהקולות עולה כי מפלגתו זכתה ב-88 מושבים בבית הנבחרים, לעומת 56 בלבד מפלגת העבודה. אבוט: "העם האוסטרלי מעניש מי שלוקח אותו כמובן מאליו"

מנהיג המפלגה הליברלית, טוני אבוט ניצח היום (ש') בבחירות באוסטרליה והדיח את מפלגת הלייבור אחרי שש שנות שלטון. מספירת 80 אחוזים מהקולות עולה, כי המפלגה הליברלית זכתה בבחירות ב-88 מושבים בבית הנבחרים, ואילו מפלגת הלייבור תסתפק ב-56 מושבים בלבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אבוט, מתאגרף לשעבר וכומר מתלמד, הבטיח לאחר הניצחון להשיב את היציבות הפוליטית, לצמצם את המיסים ולנקוט באמצעים חמורים נגד מבקשי מקלט המגיעים למדינה.

"מהיום אני מצהיר כי אוסטרליה תחת ניהול חדש, ואוסטרליה פתוחה שוב לעסקים", אמר המנהיג הליברלי לתומכיו, "זהו העם האוסטרלי שקובע מי הממשלה ומי יעמוד בראשה והוא יעניש כל אחד שלוקח אותו כמובן מאליו". ראש הממשלה היוצא, קווין ראד, כבר הספיק להתקשר לאֶבוט לברכו על הניצחון ולאחל לו בהצלחה בתפקידו החדש.

בחירות אחרי דרמה פוליטית

האוסטרלים הגיעו לבחירות האלה אחרי דרמה פוליטית שנמשכה מזה שלוש שנים. ערב הבחירות הכלליות הקודמות, ב-2010, הדיחה ג'וליה גילארד את ראש הממשלה קווין ראד בבחירות פנים-מפלגתיות והיא הובילה את מפלגת הלייבור לבחירות כראש הממשלה האישה הראשונה של אוסטרליה.

בבחירות עצמן הלייבור קיבלו 71 מושבים ומפלגת הימין של הליברלים והקואליציה הלאומית קיבלו 72 מושבים. למרות זאת, בזכות תמיכתם של שלושה צירים עצמאיים הצליח הלייבור להציג תמיכה של הבית וג'וליה גילארד המשיכה בתפקידה כראש הממשלה.

לפני חודש שוב הודח ראש הממשלה, אך האישים התהפכו בתפקידיהם: הפעם היה זה קווין ראד שהדיח את ג'וליה גילארד בהצבעה פנים מפלגתית והוא זה שהוביל הפעם את הלייבור בבחירות למפלה.

המנצח של הבחירות האלה, טוני אבוט, כיהן כשר הבריאות בממשלתו האחרונה של ג'ון הווארד עד שמפלגתם הובסה בבחירות ב-2007. הוא נבחר לראש המפלגה ב-2009, ולמרות שלא הצליח להקים ממשלה אחרי בחירות 2010 הוא נהנה מתמיכה רחבה של מפלגתו.