האיחוד האירופי: אסד אחראי למתקפה הכימית, דרושה תגובה חזקה

בתום פגישה של שרי החוץ של האיחוד האירופי, הודיעה שרת החוץ קתרין אשטון כי יש ראיות חזקות מעידות כי המשטר בסוריה עומד מאחורי המתקפה הכימית באוגוסט. "דרושה תגובה חזקה וברורה כדי למנוע שימוש עתידי בנשק כימי", אמרה אשטון

"ראיות חזקות לנשק כימי". ארכיון (רויטרס)

שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון אמרה היום (ש') כי 28 המדינות של האיחוד מסכימות כי המידע הקיים מספק ראיות חזקות לפיהן המשטר הסורי עומד מאחורי המתקפה הכימית באוגוסט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אשטון אמרה את הדברים בתום כינוס של שרי החוץ של האיחוד האירופי בבירתה של ליטא וילנה, במהלכו דנו במצב בסוריה ובתגובתה של אירופה. לדבריה, שרי החוץ הסכימו כי העולם "לא יכול לעמוד בחיבוק ידיים" ותגובה ברורה וחזקה נדרשת - כדי למנוע כל שימוש עתידי בנשק כימי בסוריה.

יחד עם זאת אירופה אינה ממהרת לתמוך ביוזמתו של אובמה לתקיפה. שרת החוץ של האיחוד האירופי הדגישה עוד, כי שרי האיחוד מברכים על מחוייבתו של נשיא צרפת פרנסואה הולנד לחכות לדוח של פקחי האו"ם אודות התקרית בסוריה - לפני שנוקטים בפעולה כלשהי.

קרי: "אסירי תודה על הצהרה חזקה"

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי מיהר לברך את האיחוד האירופי על ההצהרה. "אנחנו אסירי תודה על הדברים שיצאו היום אחרי הפגישה בנוגע לסוריה. מדובר בהצהרה חזקה על הצורך באחריות", ציין קרי.

יחד עם זאת, אתמול דווח בכלי תקשורת זרים, כי שרי החוץ האירופים מתכוונים להפציר בארצות הברית לדחות כל תקיפה בסוריה עד לקבלת דוח פקחי האו"ם שהיו במדינה. הדוח צפוי להתפרסם עד סוף החודש, והוא עתיד לקבוע האם אכן נעשה שימוש בנשק כימי, אך לא יוכל להעיד מי הפעיל אותו - משטר אסד או כוחות המורדים.

ביום שלישי האחרון קרא מזכ"ל האו"ם באן קי-מון לתגובה בסוריה - במידה ואכן התגלו ראיות לנשק כימי. "מועצת הביטחון חייבת לגלות מנהיגות", אמר באן קי-מון, "אני קורא לתגובה הולמת במידה שההאשמות יתבררו כנכונות".

"28 המדינות מסכימות". אשטון, ארכיון (AP)

בהמשך השבוע הצהירה שגרירת ארה"ב באו"ם, סמנתה פאוור, כי "אין דרך מעשית להתקדמות" במועצת הביטחון בנושא הסורי. לדבריה, רוסיה מחזיקה במועצת הביטחון כ"בת ערובה", בניסיון להגן על משטרו של אסד.

פאוור ציינה כי טיוטת הצעה שבריטניה הגישה לחמש המעצמות, שהן חברות קבועות במועצה, בשבוע שעבר הקוראת לתגובה למתקפה הכימית - נקברה ביעילות.

אובמה: "אין לי עניין במלחמה ממושכת"

בינתיים, נשיא ארה"ב ברק אובמה ממשיך במאמציו לגיוס תמיכה ציבורית ופוליטית לקראת ההצבעה ביום שני הקרוב בקונגרס. את הצהרתו השבועית הקדיש לנושא התקיפה בסוריה והבטיח לאזרחים: אין לי עניין בכניסה למלחמה ממושכת ויקרה.

"לא יהיה מדובר בעוד עירק או אפגניסטן", אמר אובמה בפתח דבריו. "כל תקיפה תהיה מוגבלת בהיקפה ובזמן שהיא תימשך, ומטרתה היחידה תהיה לפגוע ביכולת של משטר אסד להמשיך לטבוח בבני עמו. אנחנו לא יכולים לעצום עינינו אל מול התמונות שראינו מסוריה".

"אני יודע שהאומה האמריקנית כולה מותשת לאחר עשור של מלחמות, למרות שהמלחמה בעירק הסתיימה והמלחמה באפגניסטן דועכת", המשיך אובמה. "זאת הסיבה שבגללה לא נשלח את כוחותינו לעמוד במרכז מלחמה של מישהו אחר".