אובמה לאזרחי ארה"ב: "סוריה לא תהיה אפגינסטן או עירק"

בעוד הממשל האמריקני כולו ממשיך במאמצי השכנוע על חשיבות מבצע צבאי בסוריה לקראת ההצבעה בקונגרס, הנשיא אובמה בוחר להקדיש את הנאום האינטרנטי השבועי שלו לטובת הנושא. "אני יודע שהאומה האמריקנית כולה מותשת לאחר עשור של מלחמות, לכן לא נשלח את כוחותינו לעמוד במרכז מלחמה של מישהו אחר", אמר אובמה לאזרחים

שעות ספורות לאחר שחזר מביקורו באירופה לבית הלבן, נשיא ארצות הברית ברק אובמה ממשיך לנסות לגייס תמיכה ציבורית ופוליטית לטובת תקיפה צבאית בסוריה. בהצהרתו השבועית המופצת במדינה הבטיח הנשיא לאזרחים: אין לי עניין בכניסה למלחמה ממושכת ויקרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לא יהיה מדובר בעוד עירק או אפגניסטן", אמר אובמה בפתח דבריו. "כל תקיפה תהיה מוגבלת בהיקפה ובזמן שהיא תימשך, ומטרתה היחידה תהיה לפגוע ביכולת של משטר אסד להמשיך לטבוח בבני עמו. אנחנו לא יכולים לעצום עינינו אל מול התמונות שראינו מסוריה".

"אני יודע שהאומה האמריקנית כולה מותשת לאחר עשור של מלחמות, למרות שהמלחמה בעירק הסתיימה והמלחמה באפגניסטן דועכת", המשיך אובמה. "זאת הסיבה שבגללה לא נשלח את כוחותינו לעמוד במרכז מלחמה של מישהו אחר". 

הצבעה בקונגרס בשבוע הבא?

ההצבעה בקונגרס האמריקני אודות תקיפה אפשרית בסוריה תתקיים ככל הנראה במהלך השבוע הבא. אתמול (ו') טענה שגרירת ארצות הברית באו"ם כי התקיפה הכימית בה נהרגו על פי דיווחים יותר מאלף בני אדם בסוריה כמעט ולא גרעה ממאגר הנשק הכימי של משטר אסד.

"לא יכולים לעצום עיניים". ארכיון (רויטרס)

על רקע פגישתם הצוננת של ברק אובמה וולדימיר פוטין בוועידת ה-G20 ברוסיה, אמרה סמתה פאוור כי "אסד בקושי נגע בכמויות העצומות של הנשק הכימי שבהן הוא מחזיק" - והצהירה כי החלופות לפעולה צבאית בסוריה "מוצו לחלוטין".

באשר ליחסים בין רוסיה לסוריה, היא אמרה כי יהיה נאיבי לחשוב שמוסקווה מתקרבת לשינוי עמדה כלשהו, על רקע הדברים הברורים של פוטין שלפיהם הוא יתמוך באסד אם תצא לפועל מתקפה נגדו. "אסד בוודאי יודע שרוסיה תתמוך בו אם ישתמש בנשק כימי", הבהירה.