האיחוד האירופי לארה"ב: דחו תקיפה בסוריה עד לקבלת דוח האו"ם

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי נחת היום באירופה במסגרת מאמצי הממשל לגייס תמיכה בינלאומית לפעולה צבאית בסוריה. אלא שגורמים דיפלומטיים בכירים דיווחו כי שרי החוץ האירופים עתידים להקשות על קרי ולהפציר בו לדחות מתקפה נגד אסד עד לקבלת דוח פקחי האו"ם

קרי בפגישה עם גורמים אירופים, היום (AP)

עיכוב נוסף לתקיפה אמריקנית בסוריה? סוכנות הידיעות איי-פי מדווחת כי בפגישה שתתקיים היום (שבת) בין שרי החוץ של האיחוד האירופי לבין מזכיר המדינה האמריקני, מתכוונים הדיפלומטים האירופים להפעיל לחץ על ארצות הברית לעכב תקיפה נגד משטר אסד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעוד נשיא ארצות הברית ברק אובמה שב הבוקר לבית הלבן בתום ביקורו באירופה, המריא מזכיר המדינה ג'ון קרי ליבשת, בניסיון לגבש תמיכה בינלאומית נוספת לתקיפה אמריקנית בסוריה.

אך נראה כי המשימה לא תהיה קלה - על פי דיווחים ברחבי העולם, שרי החוץ האירופים מתכוונים להפציר בארצות הברית לדחות כל תקיפה בסוריה עד לקבלת דוח פקחי האו"ם שהיו במדינה. הדוח צפוי להתפרסם עד סוף החודש, והוא עתיד לקבוע האם אכן נעשה שימוש בנשק כימי, אך לא יוכל להעיד מי הפעיל אותו - משטר אסד או כוחות המורדים. בינתיים מנסים בכירים באירופה להאיץ באו"ם בבקשה להקדים את פרסום הדוח, או לכל הפחות לפרסם דוח עם ממצאי הביניים.

עיכוב נוסף לתקיפה בסוריה? (רויטרס)

הבוקר, עם נחיתתו בוילנה בירת ליטא, הספיק קרי לקיים פגישה לא רשמית עם חלק קטן משרי החוץ האירופים. על פי דיווחים במדינה, במהלך הפגישה הביעו הנציגים האירופים ספק בשאלה האם מתקפה נגד משטר אסד תהיה אפקטיבית. בהמשך היום ייפגש מזכיר המדינה האמריקני עם כל 28 שרי החוץ של האיחוד האירופי.

בהמשך ביקורו בליטא צפוי ג'ון קרי להיפגש עם שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון. מחר כבר ימריא קרי לצרפת שם ייפגש עם נציגי מדינות ערב, ומשם ייסע ללונדון שם יפגוש את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן.