מזכיר המדינה קרי: "גם אם הקונגרס יסרב - אובמה יכול להורות על תקיפה"

בעוד הנשיא האמריקני שב מוועידת ה-G-20 ונערך לקראת מסע גיוס התמיכה לתקיפה בסוריה, ג'ון קרי מתחיל לרמוז על מהלך עוקף קונגרס. מזכיר המדינה אמר בריאיון כי לנשיא יש זכות להורות על תקיפה גם אם הקונגרס יצביע נגדה. בתוך כך, גורמי מודיעין אמריקניים מדווחים כי הממשל ידע כבר לפני יותר משנה על שימוש בנשק כימי

יורה על תקיפה ללא אישור? אובמה וקרי (AP, רויטרס)

בעוד הבית הלבן כולו עוסק כבר ימים ארוכים לגייס תמיכה בקונגרס לקראת תקיפה בסוריה, נדמה כי מזכיר ההגנה האמריקני ג'ון קרי מכין את הקרקע לאפשרות של מפלה בהצבעת בתי הנבחרים. בריאיון שהעניק אתמול (ו') לעיתון "האפינגטון פוסט", הסביר קרי כי לנשיא יש זכות להורות על תקיפה גם במקרה של חוסר הסמכה מצד הקונגרס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מבחינה חוקתית כל נשיא, בין אם הוא משתייך למפלגה הרפובליקנית או הדמוקרטית, ממלא את תפקיד המפקד העליון של הכוחות האמריקניים, ולכן יש לו את הזכות לקבל החלטות שנוגעות לביטחון ארצות הברית", אמר קרי.

קרי רמז בריאיון שעל פי החוק האמריקני, הנשיא לא מחויב לסגת מתכניתו במידה והיא לא תאושר בקונגרס. כשנשאל האם אובמה לא ויתר על מרחב שהפעולה שלו כשפנה עם ההחלטה לקונגרס, קרי ענה בפשטות - לא.

"ביל קלינטון הלך לקוסובו למרות ההתנגדות הרבה", המשיך ג'ון קרי. "במהלך הזה הוא הציל נפשות רבות ואף הצליח להרגיע את השטח מפני שהוא עשה מהלך שהיה קריטי בזמנו. נשיאים רבים עשו את זה - רייגן ובוש - נשיאים רבים קיבלו החלטות מפני שהם היו חייבים להגן על האומה שלהם".

מה הם יחליטו? בית הקונגרס האמריקני (AP)

"אני מקווה שהקונגרס יפעיל נכון את שיקול הדעת"

"אני לא יכול להגיד לך מה הנשיא יעשה אם בעוד שלושה שבועות בשאר אסד ישתמש פעם נוספת בנשק כימי, אבל כשהוא נבחר לנשיאות אובמה קיבל את הזכות להגיד באופן ראוי כדי להגן על הביטחון של האומה שלנו".

בהמשך הריאיון נשאל מזכיר המדינה קרי האם אובמה יהיה מוכן להסתכן בסערה פוליטית, ולהורות על תקיפה בסוריה בניגוד להחלטת הקונגרס. "אני לא רוצה לעסוק בהשערות מפני שאני מקווה שבית המחוקקים יפעיל נכון את שיקול הדעת שלו", ענה קרי.

קרי נשאל בנוסף כיצד ממשל אובמה יכול להבטיח שבמקרה של תקיפה, מאגרי הנשק הכימי לא יפלו לידיים מסוכנות יותר מאלה של אסד: "ניתן לעשות זאת באמצעות בחירות ומהלכים זהירים ומחושבים, שלא יחמירו את המצב".

"ארה"ב ידעה על מתקפות כבר לפני שנה" (רויטרס)

דיווח: ארה"ב ידעה על שימוש בנשק כימי כבר לפני שנה

בתוך כך, עיתון ה"לוס אנג'לס" טיימס מדווח היום (שבת) כי גורמי מודיעין בכירים העבירו לממשל האמריקני מידע על מתקפות כימיות שנעשו בסוריה כבר לפני למעלה משנה. על פי הפרסום, הדיווח הראשון על מתקפה כימית התקבל ביולי 2012, אז בכיר במודיעין האמריקני נסע לגבעת הקפיטול בוושינגטון כדי לתדרך אנשי ממשל על התקרית בראשונה.

הדיווח הראשון על מתקפה כימית התקבל חודש לפני שהנשיא אובמה הציב את הקו האדום לפיו שימוש בנשק כימי בסוריה יגרור פעולה נגד המשטר. בחודשים הארוכים שלאחד מכן התקבלו בבית הלבן עוד עשרות דוחות מודיעין על שימוש בנשק כימי נגד אזרחים סורים.

למרות זאת, ממשל אובמה סירב להכיר באופן פומבי בשימוש בנשק כימי עד חודש אפריל האחרון. בכירים בממשל דחו את הטענות הללו והסבירו שהראיות אודות מתקפות כימיו קודמות לא היו משכנעות, ולכן ידעו שיהיה קשה לגייס תמיכה רחבה במתקפה צבאית שתשים סוף לשימוש בנשק כימי.

המתקפה בסוריה מתעכבת - הסיקור המלא:

"המתקפה על סוריה - גדולה מהצפוי"

רוסיה תעביר לסוריה נחתת עם "מטען מיוחד"

"אירן תנקום בארה"ב אם תתקוף"

"פוטין לא הדיר שינה מעיניו של קרי"

בריטניה: ראיות חדשות לנשק כימי

רוסיה שולחת ספינות ביון לאזור סוריה