מודעת דרושים בצרפת :"דרוש עובד, עדיף לא יהודי"

יהודי פריז זועמים על פרסום מודעת דרושים המדגישה דרישת עבודה יוצאת דופן: אם ברצונך להתקבל לעבודה בחברה, רצוי שלא תהיה יהודי. בחברה מיהרו להכחיש את ההאשמות על אנטישמיות ורמזו כי אתרם נפרץ על ידי האקרים

יהודי צרפת זועמים, ארכיון (AP)

על רקע הזינוק באנטישמיות בצרפת, וגל הטרור שלא פסח על יהודי המדינה - מודעת דרושים שהתפרסמה לאחרונה מעוררת סערה חדשה: אתר צרפתי פרסם אמש (שני) משרה עם דרישות תפקיד מעוררות מחלוקת שגורמות לזעם רב בקרב הקהילה היהודית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בפירוט הדרישות לתפקיד, מצוין כי על המועמד להיות "לא יהודי, אם אפשרי". מדובר במשרה לתפקיד מעצב גרפי בחברת מדיה הפועלת מפריז. הפרסום יצר מיד גל של תגובות ברשתות החברתיות, כשגולשים העלו צילומי מסך מתוך המודעה והדגישו את השורה הבעייתית. בעקבות הפרסומים, הצהיר ארגון צרפתי הנלחם בגזענות שיפתח בהליכים משפטיים לאחר בדיקת המקרה.

תגובתה של החברה המגייסת עוררה אף היא לא מעט שאלות, כשבתחילה טענה כי מדובר במשרה שדורשת זמינות עבודה בכל ימות השבוע, גם ביום שבת. מאוחר יותר שינתה החברה את גרסתה ופרסמה תגובה רשמית בעמוד הטוויטר שלה, שבה נטען כי מדובר בהתערבות גורם מחוץ לחברה, ככל הנראה האקרים.

מפעילי האתר שבו פורסמה מודעת הדרושים דחו את טענת החברה לפריצה של גורמים חיצוניים, ואף התנצלו על כך שכשל באיתור הדרישה השערורייתית בטרם פרסום את המודעה. לא ברור עד כמה ניתן להאמין לטענות לפריצה, אך המודעה השערורייתית מספקת הוכחה נוספת ליחס הבעייתי שבו נתקלים היהודים במדינה.

זירת האירוע בניס, היום (רויטרס)

מוקדם יותר היום, שלושה חיילים שביצעו סיורי אבטחה סמוך לבית כנסת במרכז יהודי בעיר ניס שבדרום צרפת נדקרו, ושניים מהם נפצעו באורח קל. הדוקר נעצר.

ראש העיר ניס, כריסטיאן אסטרוסי, מסר כי האיש נשא עליו תעודת זהות ובה נכתב כי שמו הוא מוסה קוליבלי. שם המשפחה זהה לזה של המחבל שביצע את הפיגוע ב"היפר כשר" בחודש שעבר, אמדי קוליבלי.

גורם משטרתי אמר כי להב הסכין שבה השתמש הדוקר הייתה באורך של כ-20 סנטימטרים. בעקבות האירוע, החל מצוד אחר האיש שבסופו הוא נלכד בידי שני שוטרים ואדם נוסף שהיה בזירה בעת האירוע. ברשותו של הדוקר נמצאה סכין נוספת. המשטרה בעיר בודקת כעת מה היו מניעיו של האיש.

מאז מתקפות הטרור בחודש שעבר בצרפת, בהן נהרגו 17 בני אדם במערכת המגזין "צ'ארלי הבדו" ו"היפר כשר", המדינה נמצאת בכוננות גבוהה, וכוחות צבא ומשטרה מסיירים במרכזי הערים ובאזורים יהודיים.