פוטין נגד אובמה: "נמשיך לתמוך באסד"

קרב המעצמות במאבק על סוריה נמשך גם בוועידת ה-G-20 . אמנם נשיאי ארה"ב ורוסיה נועדו, אך הפגישה לא הולידה דבר. פוטין איים כי אם ארה"ב תתקוף תמיכתו באסד תימשך, ואובמה מצדו הדגיש: יש לשים המחלוקות בצד, הרוב בעד תקיפה

קרב הענקים. פוטין ואובמה, היום (רויטרס)

נשיא ארצות הברית ברק אובמה אמר בצהריים (ו') בוועידת 20 הכלכלות הגדולות בעולם G-20 כי רוב מנהיגי העולם מסכימים על כך שנשיא סוריה אסד הוא האחראי למתקפה הכימית בדמשק. הוא הודיע כי ימסור הצהרה בנושא ביום שלישי הקרוב, וסירב לומר מה יקרה אם הקונגרס לא יאשר תקיפה בסוריה. הוא הודה כי שכנוע המחוקקים האמריקנים יהיה קשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נשיא צרפת פרנסואה הולנד סיפר כי נשיא ארצות הברית ברק אובמה הודיע לו שההצבעה בקונגרס האמריקני על תקיפה בסוריה תיערך באמצע השבוע הבא. הוא הדגיש כי כל תקיפה בסוריה לא תשאף להפיל את אסד, אלא להביא לפיתרון פוליטי.

מנגד, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הודה כי ארצו מספקת נשק לסוריה. "אנחנו גם משתפים פעולה כלכלית", אמר פוטין, שציין כי רוסיה שואפת להגדיל את הסיוע ההומניטרי לסוריה.

פוטין נפגש בוועידה עם אובמה בוועידה הנערכת בסנט פטרסבורג שברוסיה. פוטין חשף כי נושא השיחה היה התקיפה האמריקנית המתוכננת בסוריה כתגובה לשימוש בנשק כימי של משטר אסד, אותו רוסיה, בעלת בריתו של אסד, מכחישה. "לא הסכמנו על סוריה, אבל הקשבנו זה לזה בארבע עיניים", אמר פוטין. יועצו של נשיא רוסיה ציין כי השניים לא הגיעו לשום הבנה בנושא הסורי במהלך השיחה שנמשכה כ-20 דקות.

קורבנות התקיפה הכימית בסוריה (רויטרס)

השניים ככל הנראה דנו גם בעניינים אחרים - פוטין הצהיר כי אובמה לא ביקש ממנו להסגיר את מדליף פרשת ההאזנות של הממשל האמריקני אדוארד סנואודן, שזכה למקלט ברוסיה. פוטין ציין כי בכל מקרה הסגרה כזו אינה אפשרית מאחר וסנואודן לא ביצע כל עבירה בשטחה של רוסיה.

אובמה הודה לנשיא צרפת פרנסואה הולנד על תמיכתו בתגובה בינלאומית למתקפה הכימית בסוריה. לדבריו, הוא והולנד הסכימו שיש להקים קואליציה רחבה ככל האפשר נגד סוריה. ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן ציין בוועידה כי כמעט כל מנהיגי ה-G-20 מסכימים כי יש לפעול נגד סוריה: "כמעט כולם הסכימו שדרושה תגובה לטבח הזה שביצע המשטר הסורי בעמו".

המתקפה בסוריה מתעכבת - הסיקור המלא:

ההכנות לתקיפה: ארה"ב מפנה את אזרחיה מלבנון

"המתקפה על סוריה - גדולה מהצפוי"

רוסיה תעביר לסוריה נחתת עם "מטען מיוחד"

"אירן תנקום בארה"ב אם תתקוף"