שומר הראש של היטלר מת בגיל 96

בברלין מת רוכוס מיש, שלישו של היטלר והאדם האחרון שראה את הצורר הנאצי בחיים. מיש שירת את היטלר חמש שנים עד התאבדותו בבונקר בברלין, ומעולם לא התבייש בכך. בריאיונות אמר מיש כי היטלר היה אדם "רגיל מאוד"

רוחוס מיש, שומר ראשו של היטלר (AP)

שומר הראש של היטלר רוכוס מיש, שהיה האדם האחרון לראות את הדיקטטור הנאצי, מת היום (ו') בברלין. מיש, בן 96 במותו, היה איש S.S ששימש גם כשלישו ועוזרו של היטלר בין השנים 1940-1945. כעת - לא נותר אף אדם חי שהכיר את היטלר באופן אישי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשירותו בצבא הגרמני נורה מיש ונפצע אנוש כשיצא לנהל משא ומתן על כניעה של מבצר בפולין במהלך הפלישה הגרמנית למדינה. הוא החלים בגרמניה, ולאחר מכן נבחר להיות אחד משני שומרי ראשו של היטלר, שליוו אותו לכל מקום. הוא שהה עם היטלר בבונקר בברלין עד שהצורר שם קץ לחייו, ואחר כך נפל בשבי הצבא האדום. מיש שוחרר מהשבי, וחי בגרמניה עד יומו האחרון.

מיש בזקנתו (רויטרס)

מיש לא התבייש בכך שהיה שומר ראשו של הצורר הנאצי, אותו כינה בריאיונות "בוס". בריאיון לסוכנות הידיעות AP סיפר מיש כי היטלר היה אדם "רגיל מאוד". לדבריו, "הוא לא היה מפלצת, ולא היה סופרמן". עם זאת, הוא הסביר כי הצטרף ל-S.S לא מתוך הערצה להיטלר או לנאציזם, אלא מתוך שנאה לסטלין ולקומוניזם. "רציתי להגן על אירופה ולהילחם בבולשביזם, לא להילחם בשביל היטלר", אמר.

"לא היה מפלצת" (רויטרס)

עיתונאי צרפתי ראיין את מיש לאחר צאת הסרט הגרמני "הנפילה" בשנת 2004, המתאר את ימיו האחרונים של היטלר בבונקר. סדרת הריאיונות הפכה לאוטוביוגרפיה שלו: "הייתי שומר הראש של היטלר 1940-1945". הוא שימש כיועץ לבמאי כריסטופר מקוורי לקראת צאת הסרט "ולקירי" בשנת 2008, שעסק בקשר ה-20 ביולי של הקצינים הגרמנים להתנקש בחייו של היטלר.