"אירן תנקום בארה"ב אם תתקוף"

דיווחים בארה"ב מצביעים על מסרים שהועברו מאירן לבעלי ברית הנאמנים למשטר האייתולות בעירק לפיהם במקרה שארה"ב תתקוף את סוריה, עליהם לתקוף מטרות אמריקניות במזרח התיכון. בין השאר אוזכרו כיעדים אפשריים שגרירויות וספינות צי אמריקניות

יגיב? מנהיג אירן חמינאי (AP)

סוכנויות הביון האמריקניות איתרו העברת מסרים בין אירן לבין גורמים שיעים בעירק. על פי המסרים, באירן הורו להם לפגוע במטרות אמריקניות אם ארה"ב תתקוף בסוריה, כך מדווח עיתון הוול סטריט ג'ורנל. בין היעדים האפשריים שאוזכרו כיעד לתקיפה, היו השגרירויות האמריקניות בבגדד ובביירות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעירק, שרוב אוכלוסייתה שיעית, ישנם גורמים הנאמנים לאירן. גורמים בצבא ארה"ב אמרו את הדברים כחלק מניסיון לחזות תגובות לתקיפה בסוריה מצד אירן ובעלות בריתה. בין השאר, אמרו הבכירים כי הם מודאגים מצי של סירות מירוץ קטנות ומהירות שנמצאות ברשות אירן במפרץ הפרסי ועלולות לסכן כלי שיט של הצי האמריקני.

בזמן שארה"ב מחזקת את הכוח הצבאי באזור כחלק מהתקפה אפשרית, הגורמים מדגישים שארה"ב שומרת על עירנות מפני פגיעה ביעדים אמריקניים באזור. ההתפתחויות הללו מגיעות רק ימים לאחר שנושאת המטוסים 'נימיץ' הגיעה יחד עם שלוש משחתות לים סוף והגעת משחתת נוספת, שישית במספר, למזרח הים התיכון.

ההצבעה בסנאט: ביום רביעי הבא

הצבא האמריקני הודיע במהלך השבוע כי הוא ערוך ומוכן לפינוי אזרחים אמריקניים מהאזור, אם יהיה בכך צורך. מחלקת המדינה ערוכה גם היא למתקפות אפשרויות על נציגויות אמריקניות במזרח התיכון.

במקביל, בארה"ב עדיין ממשיכים לתכנן את הפעולה הצבאית הצפויה בסוריה. לאחר שוועדת הסנאט ליחסי חוץ אישרה פה אחד את מתווה התקיפה של הצבא, מליאת הסנאט תדון בנושא ביום ד' הבא לקראת הבאת הנושא להצבעה בבית הנבחרים בשבוע שלאחר מכן.

סיקור מיוחד - לקראת תקיפה בסוריה:

"פוטין לא הדיר שינה מעיניו של קרי"

בריטניה: ראיות חדשות לנשק כימי

רוסיה שולחת ספינות ביון לאזור סוריה

פרס: בטוח שארה"ב תפעל בסוריה

"מחכים למסכות מ-3:00 לפנות בוקר"

נושאת מטוסים בדרכה לים האדום

אסד: איומים לא ישנו את דרכנו; קרי: "הוכחות לשימוש בגז סארין"