"פוטין לא מדיר שינה מעיניו של קרי"

קרב ארה"ב-רוסיה נמשך: אחרי ההצהרות מכיוון רוסיה בדבר "הראיות החלשות" שבידי ארה"ב לנשק כימי, ובתגובה לטענתו של פוטין כי קרי "משקר לקונגרס" - במחלקת המדינה השיבו אש. "לקרי יש יותר ממילים לשאוף אליהן", אמרה דוברת מחלקת המדינה, "הוא לא מפסיק לישון אחרי הערות מגוחכות"

"יש לו יותר ממילים". קרי, ארכיון (AP)

במחלקת המדינה משיבים אש מול הצהרותיו של נשיא רוסיה. לאחר שפוטין טען כי מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי משקר לקונגרס, במחלקת המדינה האמריקנית הוציאו הערב (ה') הצהרה וכינו את טענותיו של פוטין "מגוחכות". "הוא לא מדיר שינה מעיניו של קרי", אמרה דוברת מחלקת המדינה ג'ן פסקי.

"מזכיר המדינה קרי הוא לוחם לשעבר עטור אותות", ציינה פסקי כשהיא מתייחסת לשירותו של קרי במהלך מלחמת ויטנאם, "יש לו יותר ממילים לשאוף אליהן".

לדבריה, הוא אינו מוטרד מהערותיו של נשיא רוסיה. "הוא לא מפסיק לישון אחרי הערות מגוחכות כאלה, שמבוססות על ציטוט לא מדוייק שהוצא לחלוטין מהקשרו", המשיכה הדוברת לתקוף את נשיא רוסיה.

אתמול האשים פוטין את קרי בכך ששיקר לקונגרס אודות תפקידה של אל-קאעידה בקונפליקט בסוריה. "הם משקרים יפה, כמובן", אמר נשיא רוסיה, "ראיתי דיונים בקונגרס. איש קונגרס שואל את קרי: 'האם אל-קאעידה שם?" והוא עונה: 'לא, אני אומר לך באחריות שלא'".

אובמה ופוטין ב-G-20. לא ייפגשו רשמית (רויטרס)

היום נמשכו חילופי המהלומות בין רוסיה לארה"ב. בזמן שהנשיא פוטין מבקש לדחות את הדיון בסוגייה הסורית לארוחת הערב ב-G-20, דוברו הצהיר בראיון כי הראיות שבידי ארה"ב לתקיפה בנשק כימי בסוריה "רחוקות מלהיות משכנעות".

בריאיון שהעניק לערוץ הטלוויזיה "RUSSIA TODAY" אמר דוברו של פוטין, כי היחסים בין ארה"ב לרוסיה עוברים קשיים לאחרונה והגיעו לשפל מזה שנים. לדבריו, יחסי המדינות זקוקים ל"אתחול מחדש".

ארה"ב: "רוסיה מחזיקה במועצת הביטחון כבת ערובה"

שגרירת ארה"ב באו"ם סמנתה פאוור אמרה היום, כי "אין דרך מעשית להתקדמות" במועצת הביטחון בנושא הסורי, כיוון שרוסיה מחזיקה בה כ"בת ערובה" - בניסיון להגן על משטרו של אסד.

נשיא ארה"ב לא צפוי לפגוש באופן אישי את נשיא רוסיה בועידת המדינות המתועשות. השניים קבעו להיפגש במהלך הוועידה בטרם התרחשה המתקפה הכימית בסוריה שגרמה למתיחות שיא ביניהם. עקב המתיחות, בבית הלבן ביטלו את הפגישה והשניים לא ייוועדו זה עם זה.

ראיות חדשות לנשק כימי? (AP)

בינתיים, בעוד אובמה נאבק על תמיכה בינלאומית בתקיפה, הודיע הערב ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון - שארצו החליטה לאחרונה שלא לקחת חלק בפעולה צבאית - כי בידיו ראיות חדשות לשימוש בנשק כימי בדמשק.

"לאחרונה נבחנו במעבדות 'פורטון דאון' מספר דגימות שנלקחו מדמשק שמוכיחות שימוש בנשק כימי בפרבר בבירה", אמר קמרון בראיון מוועידת ה-G-20.

מקור בריטי סיפר לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP כי דגימות של אדמה וחלקי ביגוד שנלקחו מהאתר בו התבצעה לכאורה תקיפה בנשק כימי "הראו תוצאות חיוביות לנוזל סארין".