דאע"ש: שרפנו למוות את הטייס הירדני

ימים ספורים לאחר הוצאתו להורג של העיתונאי היפני קנג'י גוטו, זוועות "המדינה האסלאמית" נמשכות: בסרטון שפורסם מטעם הארגון, נראית לכאורה הצתתו של הטייס הירדני שהיה במרכז עסקת שבויים שנכשלה

נשרף למוות. אל-קסאבה

הזוועה נמשכת: "המדינה האסלאמית" פרסם הערב (שלישי) סרטון שבו נראית לכאורה שריפתו למוות של הטייס הירדני מואעז יוסף אל-קסאבה‎, שנפל בשבי הארגון. בשבוע שעבר דיווחה סוכנות הידיעות הטורקית "אלאנאדול" כי מקורות בקרב המורדים בסוריה טוענים כי הקומנדו האמריקני ניסה לחלץ את הטייס. ביום שבת האחרון הוצא להורג בעריפת ראש השבוי היפני השני, העיתונאי קנג'י גוטו, תחת הכותרת "מסר לממשלת יפן". בסרטון נראה גוטו כשהוא כורע על ברכיו לצד "ג'ון הג'יהאדיסט", שלאחר מכן משסף את צווארו עד שזה נופח את נשמתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי דיווחים בטלוויזיה הירדנית, ההוצאה להורג התבצעה בדיוק לפני חודש - ב-3 בינואר. רמטכ"ל צבא ירדן הודיע למשפחתו של הטייס על מותו - כך סיפר אחד מבני המשפחה לסוכנות הידיעות רויטרס.

רשת אל-ג'זירה דיווחה כי במקביל לפרסום הסרטון, העבירה ירדן מספר אסירים - פעילי ג'יהאד שעליהם נגזר עונש מוות - לכלא סואקה שבו מתבצעות הוצאות להורג.

לפי הידוע, אל-כסאבה הוסתר בבית פרטי באחת השכונות בעיר א-רקה, אחד ממעוזי ארגון הטרור הרצחני. המקורות הסוריים טענו כי מטוסי קרב של ארצות הברית ובנות בריתה ביצעו הפצצות הסחה על מטרות דאע"ש באזור, על מנת לאפשר לשני מסוקים הנושאים חיילי יחידת קומנדו אמריקנית להתקרב לאזור.

ממעט הפרטים שלהם אין להם אישור נוסף מאף מקור אחר, המסוקים ניסו לנחות ליד בית פרטי בעיר א-רקה, אך עקב אש חזקה מהקרקע המסוקים נאלצו להסתלק מהאזור. גורמים בסוריה דיווחו על "פעילות אווירית חריגה בהיקפה" באזור.

השבוע פרסם הארגון ריאיון כתוב עם הטייס במגזין "דאביק" השייך לארגון. בציטוטים שיוסחו לאל קסאבה, הוא טען כי מטוסו הופל על ידי טיל מונחה חום: "שמעתי והרגשתי את הפגיעה ואת החום. הטייס השני אמר לי שנפגעתי, ושאש יוצאת לי מהמנוע". במערב הטילו ספק באמינות הריאיון, ואביו של אל קסאבה קרא לארגון לשחרר את בנו.

שבוע לפני כן דיווח הארגון על ההישג המבצעי, בו הופל אחד ממטוסי הקרב של הקואליציה נגד דאע"ש. ירדן אישרה כי מדובר בטייס שלה ואמרה כי היא "רואה בארגון ותומכיו אחראים לבטיחותו וחייו של הטייס".

מתוך תיעוד ההוצאה להורג

ירדן, ערב הסעודית, בחריין ואיחוד האמירויות הצטרפו לתקיפות נגד דאע"ש

הקואליציה נגד ארגון דאע"ש בראשות ארה"ב ביצעה מאות תקיפות נגד עמדות הארגון בשלושת החודשים האחרונים. ירדן, ערב הסעודית, בחריין ואיחוד האמירויות הצטרפו באופן רשמי לתקיפות, בעוד קטאר מעניקה סיוע לוגיסטי למערכה.

"מסר לממשלת יפן". קנג'י גוטו

בחודש אוגוסט האחרון דווח כי לוחמי דאע"ש השתלטו על בסיס חיל האוויר הסורי טאבקה השוכן בצפון מזרח המדינה. לאחר מספר ניסיונות כושלים לפרוץ את המתקן בימים האחרונים, הצליחו אנשי ארגון הטרור להסתער על הבסיס.

שדה התעופה הוא מקום מושבם של מספר מטוסי קרב, מסוקים, טנקים, ארטילריה ותחמושת, והוא ממוקם במרחק של כ-45 קילומטרים ממעוזם של המוסלמים הקיצוניים בעיר ראקה. הקרב על שדה התעופה הביא למותם של יותר מ-340 מחבלים מארגון דאע"ש ולפציעה של עוד מאות.