ועדת החוץ בסנאט אישרה את התקיפה

ברוב של 10 סנאטורים אל מול 7, ועדת החוץ בסנאט אישרה את הצעת התקיפה בסוריה. על פי ההצעה, התקיפה תוגבל ל-60 ימים בלבד, עם אפשרות להארכה במקרים חריגים לחודש נוסף. בנוסף, לא ישלחו חיילים אמריקניים לסוריה

הייגל וקרי בוועדה (רויטרס)

ועדת החוץ של הסנאט האמריקני אישרה הלילה את הצעת ההחלטה בדבר פעולה צבאית בסוריה, בתגובה על השימוש בנשק כימי. מתווה התקיפה עבר ברוב של עשרה תומכים אל מול שבעה מתנגדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי ההצעה שאושרה, מסגרת הזמן של התקיפה האמריקנית תוגבל ל-60 ימים עם אפשרות להאריך את התקיפה בחודש נוסף. כמו כן, ההצעה שוללת כניסה קרקעית של חיילים אמריקנים לשטח סוריה בכל מצב. בשבוע הבא ככל הנראה יצביעו על הצעת ההחלטה שאר חברי הסנאט, עם שובם של הסנאטורים מפגרת הקיץ.

הבית הלבן הגיב על אישור ההצעה, ובירך את חברי ועדת החוץ של הסנאט "על שעזרו לקדם את ההחלטה לתקוף צבאית בסוריה".

גם הנשיא אובמה עסוק בהשגת תמיכה לתקיפה בסוריה, ועתה בזירה הבין לאומית. הנשיא האמריקני נחת אתמול (ד') בסטוקהולם בירת שוודיה, והתייחס לאפשרות של תקיפה אמריקנית בסוריה. במהלך מסיבת עיתונאים שערך יחד עם ראש הממשלה השוודי, טען אובמה כי "אם השימוש של אסד בנשק כימי יישאר ללא תגובה הדבר יגביר את הסיכויים לשימוש נוסף בנשק מסוג זה בעתיד".

אובמה, שהגיע לשוודיה לביקור בן 24 שעות בדרכו לכינוס 20 המדינות המתועשות שייתקיים ברוסיה, טען כי הוא מאמין שהקונגרס האמריקני יאשר את הפעולה הצבאית המתוכננת נגד משטרו של בשאר אסד. "חשוב שהקונגרס יעביר את המסר שאנו מתכוונים למה שאנחנו אומרים", אמר אובמה.

מגייס תמיכה בין לאומית. אובמה (AP)

אובמה: "האמינות של הקהילה הבין לאומית נמצאת במבחן"

לדברי אובמה, האמינות של הקונגרס האמריקני עומדת במבחן בעקבות הצהרתו בעבר כי ארצות הברית תגיב במקרה של שימוש בנשק כימי מצד משטרו של בשאר אסד. "האמינות שלי לא נמצאת במבחן", טען אובמה, "האמינות של הקהילה הבינלאומית נמצאת תחת מבחן. חוסר תגובה לנעשה בסוריה הוא כמו מס שפתיים, עלינו להגיב לפגיעה בנורמות הבינלאומיות".

במקביל, תקף נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, את ההחלטה להעביר את ההכרעה בנוגע למתקפה בסוריה לקונגרס האמריקני. "לקונגרס בוושינגטון את שום זכות להצדיק את התוקפנות האמריקנית נגד סוריה". עם זאת, בכיר בבית הלבן אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי תקיפה אמריקנית בסוריה לא צפויה לעורר התערבות מצד רוסיה.