דיווח בגרמניה: שומר מאושוויץ מתגורר בישראל

התפתחות בלתי צפויה בחקירה של ממשלת גרמניה נגד כמה עשרות בני אדם החשודים ששימשו שומרים במחנה אושוויץ: העיתון "דר שפיגל" מפרסם כי אחד מתוך שבעה חשודים המתגוררים מחוץ לגרמניה הוא למעשה אזרח ישראלי, שמתגורר בימים אלה בישראל. בידיעה לא פירטו בנוגע לזהותו של האיש או בנוגע לנסיבות הגעתו ארצה

אושוויץ-בירקנאו (רויטרס)

משרד הבריאות הגרמני, המופקד על חקירת פשעי הנאצים, טוען כי שומר לשעבר במחנה אושוויץ-בירקנאו הוא לא פחות מאזרח המתגורר כיום בישראל. הדיווח המפתיע פורסם בעיתון הגרמני "דר שפיגל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכתבה לא פירטו בנוגע לזהותו של האיש או בנוגע לנסיבות שהובילו אותו להגיע ארצה. היום הודיע ראש משרד התובע הפדרלי בלודוויסבורג בגרמניה, קורט שרים, כי נמצאו די ראיות כדי להמליץ על העמדתם לדין של 30 מתוך 50 שומרים המתגוררים בגרמניה - באשמת רצח. שבעה חשודים נוספים הנמצאים מחוץ לגרמניה - בהם גם לכאורה החשוד הישראלי - עדיין נחקרים.

התיקים הועברו לטיפולם של 11 מתוך 16 משרדי התובע במדינה. הם יקבעו האם החשדות הישנים, נגד אותם גברים ונשים, טובים דים כדי לעמוד במבחן משפטי והאם להפוך אותם לאישומים רשמיים. "האויב הגדול ביותר הוא הזמן", אמר ראש משרד התובע בלודוויסבורג.

לדברי התובע בלודוויסבורג, התנאים להגשת אישומים ברצח יכולים להיעשות תחת אותם תנאים חוקיים בהם השתמשו התובעים כדי להעמיד את ג'ון דמיאניוק לדין. דמיאניוק, שמת ב-2011 בעודו ממתין לריצוי עונש המאסר שנגזר עליו, שימש כשומר במחנה ההשמדה סוביבור.